Skip to content

Virusinė angina

Infekcija

Gerklės ir ryklės tonzilių infekcijas (90% atvejų) sukelia virusai, rečiau bakterijos.

Virusinė infekcija pasireiškia gerklės skausmais, paraudimu, ryklės tonzilių padidėjimu. Infekcija dažniausiai trunka nuo 8 iki 10 dienų. Dėl gerklų patinimo  sunkiau ryti maistą, atsiranda sausumo jausmas bei nevalingas kosulys. Jeigu prasidėjo tonzilių uždegimas, reiškia sergama tonzilitu (angina). Tonzilitas – bakterinės ar virusinės kilmės tonzilių uždegimas. Kartais tonzilitas vadinamas angina. Anginos terminas retai vartojamas, nes gali būti painiojamas su krūtinės angina. Tonzilitas – viena iš ryklės skausmo priežasčių

Angina

Pirmieji anginos simptomai – galvos skausmas, silpnumas –  panašūs į peršalimo. Virusinės anginos metu tonzilės yra padidėjusios, ryškiai raudonos spalvos. Gali parausti visa burnos ertmė. Vargina geliantis gerklės skausmas, kurį dažnai lydi sloga. Gali pasireikšti karščiavimas (38 -38,5oC), drebulys, raumenų ir sąnarių skausmai. Vaikai skundžiasi skausmais ryjant maistą, kaklo skausmais. Angina mažiems vaikus gali pasireikšti ir be gerklės skausmų! Pirmiausia vaiką pykina ir skauda pilvuką. Po kelių valandų pradeda skaudėti gerklę ir pakyla temperatūra (netgi iki 40oC). Virusinė angina (virusinis gerklės uždegimas) atsiranda  po 1-3 dienų nuo infekcijos patekimo į organizmą.

Anginą gali sukelti bakterijos, pvz., streptokokai. Sergant angina gali padidėti ir skaudėti limfmazgius kaklo srityje. Kai uždegimas būna tik paviršinis, ligonį vargina gerklės skausmas, gal pakilti neaukšta temperatūra, tačiau savijauta nėra labai prasta. Blogiausia tokiu atveju, kad pacientai į savo būklę numoja ranka, nesikreipia į gydytoją, nesigydo. Po kurio laiko ligonis patenka į ligoninę, nes atsiranda rimtų komplikacijų – pūlinių aplink migdolus ryklėje. Sergant pūlinga angina ne tik labai skauda, bet ir pakyla aukšta temperatūra, būna bloga savijauta. Be gydytojo pagalbos praktiškai neįmanoma išsiversti.

Natūralios gydymo priemonės

Vaikus, ypač darželinukus, dažnai vargina gerklės skausmai. Gerklės skalavimas ramunėlių ar šalavijų nuoviru gali sušvelninti uždegimo simptomus. Vaikai ypač mėgsta kitokį gerklės gydymo būdą – ledų valgymą. Ledai sumažina gerklų patinimą, o laižant ledus išsiskiria daug seilių, kas sušvelnina gerklės sausumo jausmą.

Vaikas turi gulėti lovoje, valgyti lengvai virškinamą maistą ir daug gerti. Galima dėti šiltus kompresus limfmazgių srityje.

Svarbu išgydyti gerklės skausmą ir palengvinti rijimą. Virusinis gerklės uždegimas, kaip ir angina, yra užkrečiamas (oro lašeliniu būdu) kontaktuojant su sergančiuoju, tačiau tai priklauso nuo vaiko imuninės sistemos.

Gerklės infekcijos

Jeigu vaikas dažnai kenčia nuo atsinaujinančių virusinių infekcijų ir anginos, o gydytojas diagnozuoja tonzilių padidėjimą ir patinimą ar limfmazgių padidėjimą, reikia sustiprinti limfinę sistemą (limfos laidumą). Dėl atsinaujinančių infekcijų padidėja tonzilės. Tonzilės – tai organas, kuriame yra dalis mūsų imuniteto. Tai dideli limfmazgiai gerklėje, saugantys organizmą nuo infekcijos, patenkančios per gerklę. Jeigu tonzilėse uždegimas, reikia ieškoti jo priežasties, o ne šalinti organą, kuris su tuo uždegimu kovoja. Jeigu tonzilės pašalinamos, organizmas visam gyvenimui lieka su silpnesne apsauga nuo infekcijos, patenkančios per gerklę.