Skip to content

Ūminis rinitas

Kas yra ūminis rinitas?

Ūminis rinitas (kitaip ūmi sloga) – virusų ar bakterijų sukelta sloga, trunkanti apie savaitę. Ūmine sloga galima užsikrėsti dviem būdais: oro lašeliniu (čiaudint, kostint), arba kontaktiniu būdu (liečiantis prie ligonio ar jo liestų daiktų).

Kokie yra ūminio rinito požymiai?

Dažniausiai pasitaikantys ligos požymiai:

  • vidutiniškai savaitę trunkanti sloga;
  • užgulusi nosis;
  • čiaudėjimas;
  • ligos pradžioje pasirodančios gausios ir vandeningos išskyros, vėliau sutirštėjančios ir įgaunančios gelsvą ar žalsvą spalvą;
  • išsausėjusi ir paraudusi oda aplink nosį.

Kokia ūminio rinito eiga?

Specialistai išskiria tris ūminio rinito stadijas:

  • Pirmoji stadija trunka 1-2 dienas. Jos metu paburksta nosies gleivinė, jaučiamas nosies kutenimas, atsiranda džiūvimo jausmas nosyje, gali pakilti temperatūra.
  • Antra stadija – laikotarpis, kai nosis pradeda „bėgti”, atsiranda nosies užgulimas, gali užgulti ausys, ašaroja akys.
  • Trečioji stadija prasideda ketvirtą ar penktą ligos dieną. Jos metu atsiranda gleivių ir pūlingų išskyrų, kurios pamažu pradeda valytis, po truputį gerėja kvėpavimas.

Kokios galimos ūminio rinito komplikacijos?

Manantys, kad sloga yra nerimta liga, klysta: ūminis rinitas gali komplikuotis. Dažniausiai pasitaikančios ligos komplikacijos yra lėtinis rinitas, sinusitas, plaučių ar ausų uždegimas. Kartais gali išsivystyti ir akių gleivinės ar akių ašarų maišelių uždegimas. Norint išvengti ūminio rinito komplikacijų, ligą būtina gydyti.

Kaip gydomas ūminis rinitas?

Sergant ūminiu rinitu, rekomenduojama plauti nosį jūros vandeniu (pvz., Rinox nosies purškalu). Jūros vanduo yra natūrali priemonė, mažinanti nosies ertmių paburkimą, drėkinanti nosies gleivinę. Tinka tiek suaugusiems, tiek vaikams.

Kai kuriais ūminio rinito atvejais gali padėti ir sekretolitikai – specialūs vaistai, skystinantys gleives. Taip pat gali padėti ir dekongestantai, mažinantys nosies paburkimą ir užgulimą (šių vaistų negalima vartoti ilgiau nei 5-7 dienas). Jei pasireiškia galvos skausmas, temperatūra, galima gerti vaistus nuo skausmo ar uždegimo. Dėl tikslesnės gydymo metodikos būtina konsultuotis su gydytoju.