Skip to content

Serozinis otitas (serootitas)

Seroziniam (katariniam) vidurinės ausies uždegimui (seroziniam otitui) dažniausiai būdinga pablogėjusi trimito funkcija, nes už būgnelio susikaupia sterilus serozinis skystis. Šiuo vidurinės ausies uždegimu serga įvairaus amžiaus žmonės, bet dažniausiai vaikai.

Kai vidurinėje ausyje susikaupia serozinis skystis, otoskopijos metu gydytojas mato, kad bugnelis yra išsipūtęs ir mažiau judrus. Garso perdavimas per vidurinę ausį yra blogas.

Dėl viršutinių kvepavimo takų infekcijos gali sutinti ausies trimito gleivinė, tuomet jis užsikemša. Kai ausies trimitas užsikemša (tubos okliuzija), oras iš vidurinės ausies greitai išsiurbiamas. Dėl to po kurio laiko vidurinėje ausyje susidaro žemas slėgis, todėl būgnelis įsiurbiamas į vidų. Ir šiuo atveju klausa pablogėja, kadangi optimalios klausos sąlyga yra vieno-das spaudimas abiejose būgnelio pusėse.

Ausies trimitas gali užsikimšti po bakterinio vidurinės ausies uždegimo ar dėl alergijos. Tai gali nutikti jei įvyksta staigus atmosferos slėgio pokytis, tarkim, skrendant lėktuvu. Norint išvengti tokių problemu skrendant lėktuvu, galima kramtyti kramtomąją gumą, žiovauti ar dažnai ryti, ypač kai lėktuvas leidžiasi. Prieš skrydį ir po jo galima įsilašinti nosies lašų.

Jei sumažėjęs vidurinės ausies slėgis išlieka, vėliau ima kauptis serozinis skystis. Serozinio otito simptomai yra grynai mechaninio tipo kiausos praradimas, ,,kamščiai” ausyse (balso aidas) ir jausmas, jog ausys pripildytos. Serozinio otito metu pacientai nekarščiuoja, jiems neskauda, nėra infekcijos simptomų.

Lėtinis serozinis otitas. Pasikartojantys serozinio otito atvejai gali peraugti į lėtinį serozinį otitą (lėtinį ausų uždegimą), dėl kurio gali suirti vidurinės ausies struktūros arba dingti klausa. Lėtinio arba dažnai pasikartojančio otito priežastys gali būti kelios:

  • sekreto susikaupimas vidurinėje ausyje;
  • pasikartojantys tubes okliuzijos atvejai ir dėl jų
  • susidarantis sumažintas slėgis vidurinėje ausyje;
  • nosies arba nosiaryklės alergija:
  • padidejęs limfinio audinio kiekis nosiaryklėje,
  • adenoidų išburkimas (tonzilitas).  lėtinis sinusitas:
  • karcinoma suaugusiųjų žmonių nosiaryklėje (dažniausiai sukelia vienpusį serozinį otitą).

Lėtinis serozinis otitas sukelia nedaug simptomų. Dažniausias yra klausos praradimas.

Kad serozinis otitas nepereitu į lėtinę ligą, keliančią klausos praradimo pavojų, svarbu išsiaiškinti uždegimo priežastį. Jei liga tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius, iš vidurinės ausies reikia pašalinti sekretą. Tai atlieka gydytojas, jis prapjauna būgnelį (miringotomija/paracentozė) ir išsiurbia sekretą.

Recidyvo arba ilgalaikio serozinio otito su tirštu sekretu atveju per būgnelį dažnai įvedamas drenas. Taip galima išlaikyti atvirą angą ir leisti į vidurinę ausį patekti orui tiek laiko, kiek reikia (savaitės ar mėnesius). Jei įvestas drenas, pacientas turi tikrintis pas gydytoją ir turi žinoti, jog reikia kreiptis į gydytoją, jei iš ausies ima bėgti sekretas. Jis turi saugotis, kad į ausį nepatetu vanduo. Maudydamasis ausis turi užsidengti nehigroskopine vata.

 

Turi vengti šokinėti ir nardyti. Dažnai po kelių mėnesių drenas iškrinta savaime.

Kad pasikartojantys seroziniai otitai neperaugtų į lėtinę ligą, reikia reguliariai tikrintis, o ligos priežastys turi būti stebimos. Gali tekti pašalinti tonziles ar denoidines vegetacijas ar išgydyti nosies alergiją ar sinusų uždegimą. Dėl edemos susidariusios tubos okliuzijos atveju nosies lašai, mažinantys tinimą, gali padėti atsikimšti ausies trimitui. Vaikui valantis nosį, naudinga jį išmokyti ją „išpūsti”, o ne tik šnypšti.