Alerginis rinitas

Kas yra alerginis rinitas?

Alergija – tai pakitusi organizmo reakcija į aplinką, kai padidėja jautrumas vienai ar kelioms medžiagoms po pakartotinio kontakto su jomis. Alerginiu rinitu yra vadinamas nosies gleivinės uždegimas, kuriam gali būti būdingi šie požymiai: nosies niežėjimas, čiaudulys, akių ašarojimas ir paraudimas, išskyros iš nosies, nosies užsikimšimas, galvos skausmas, pablogėjusi uoslė. Anksčiau buvo manoma, kad vaikai beveik neserga alerginiu rinitu, tačiau dabar vis dažniau ši liga diagnozuojama ir ikimokyklinio amžiaus vaikams.

Kas sukelia alerginį rinitą?

Alerginį rinitą sukelia alergenai. Alergenas – tai antigenas, kuris organizme sukelia alerginę reakciją. Jie yra skirstomi į dvi grupes:

  • neinfekciniai alergenai: buitiniai (dulkės, plunksnos), epiderminiai (šuns, katės), vabzdžių (bitės, vapsvos), vaistai, pramonės (buitinės priemonės), maisto, žiedadulkės;
  • infekciniai alergenai (mikroskopiniai grybai, bakterijos, virusai).

Kaip yra klasifikuojamas alerginis rinitas?

Alerginis rinitas gali būti nuolatinis ir sezoninis:

  • Nuolatinis rinitas – tai toks rinitas, kai nosies užgulimas ir gleivių sekrecija žmogų vargina visus metus. Nuolatiniam rinitui būdingas nuolatinis ir sunkus nosies paburkimas, tirštos gleivingos išskyros į nosiaryklę. Sergant šia rinito forma gali sutrikti uoslė, pasikeisti balso tembras, atsirasti knarkimas.
  • Sezoninis rinitas – tai toks rinitas, kai simptomai atsiranda tik žydint augalams, kuriems žmogus yra alergiškas. Sezoniniam alerginiam rinitui būdingas nosies niežėjimas, čiaudulys, nepastovus nosies paburkimas, vandeningos išskyros iš nosies.

Kokias ligas gali sukelti alerginis rinitas?

Negydomas alerginis rinitas gali sukelti šias ligas: astmą, sinusitą, vidurinės ausies uždegimą, miego sutrikimus, konjunktyvitą ar net depresiją.

Kodėl ir kaip gydomas alerginis rinitas?

Alerginis rinitas turi būti gydomas, nes 20-30 proc. sergančiųjų šia liga suserga ir bronchų astma. Alerginės slogos gydymą paskiria gydytojas, įvertinęs ligos sunkumą. Alerginis rinitas gali būti diagnozuojamas remiantis anamneze, ligos simptomais, odos mėginiais, LOR konsultacija ar citologiniu nosies sekreto tyrimu. Yra išskiriami šie alerginio rinito gydymo principai: vengti alergenų, sukeliančių slogą, naudoti priešalerginius vaistus, esant reikalui, naudoti į nosį purškiamus, uždegimą mažinančius vaistus. Ligos metu ypač svarbu nuolat praplauti nosies ertmes steriliu izotoniniu jūros vandeniu, kuris padeda pašalinti alergenus, drėkina nosies gleivinę. Tam puikiai tinka Rinox natūralus jūros vanduo.