Skip to content

Alergija kvepalams

Kvepalai ir dezodorantai buvo naudojami nuo senų laikų dėl sugebėjimo užmaskuoti nemalonius kvapus. Ir šiais laikais juos kasdien naudoja milijonai žmonių visame pasaulyje. Jie padeda mums pasijausti patrauklesniais sau ir aplinkiniams. Deja, yra žmonių, kurie ypač jautrūs kvepalų ir dezodorantų aromatams, kurie jiems sukelia rimtas ir nepageidaujamas alergines reakcijas.

Aromatus suteikia įvairios cheminės medžiagos, naudojamos kvepalų, dezodorantų, odekolonų, muilų, žvakių, kosmetikos ir net maisto gamyboje. Vienos iš labiausiai paplitusių alergizuojančių ir „kvepiančių” cheminių medžiagų yra anizilo alkoholiai, benzilo alkoholiai, benzilo salicilatai, taip pat natūralios medžiagos: gvazdikų aliejus, muškato aliejus, rožių aromatas bei cinamono aliejus.

Šie ir kiti aromatai gali išprovokuoti jautriems žmonėms alergines reakcijas, kurios gali pasireikšti labai įvairiai. Tai ir apsunkintas kvėpavimas, astmos priepuoliai, įvairūs bėrimai, taip pat galvos skausmas, pykinimas, balso užkimimas ar visiškas praradimas, raumenų ir sąnarių skausmas, sutrikusi koncentracija, lūpų dilgčiojimas bei kiti įvairūs nemalonūs reiškiniai. Svarbu atsiminti tai, kad jau alergija sergantys asmenys, dažniau turi didesnį jautrumą kvapams. Todėl tokiems žmonėms ypač svarbu žinoti apie alergiją įvairiems aromatams, kad jai prasidėjus, būtų lengviau ją atpažinti bei suprasti, kas konkrečiai ją sukelia. Taip pat pastebima, kad asmenims, kurių organizmą anksčiau jau buvo įjautrinęs koks nors aromatas, alergija kvapams linkusi stiprėti ir kartotis po kontakto su alergenu.

Nors mus kasdien supa daugybė įvairių kvapų ir aromatų ir alergijos jiems visiškai išvengti neįmanoma, tačiau ją palengvinti šiek tiek galima. Štai keletas naudingų patarimų jautriems žmonėms:

  • Kiek įmanoma venkite alergizuojančių kvapų. Apie savo problemą pasakykite ne tik namiškiams, bet ir kolegoms darbe ar kitoj aplinkoj, kur praleidžiate daug laiko. Namie nenaudokite jokių priemonių, kurių aromatas jums keltų nemalonius reiškinius, to neleiskite daryti ir artimiesiems. Stenkitės išlaikyti atstumą nuo žmonių, kurie stipriai pasikvepinę.
  • Pirkdami kvepalus, dezodorantus, kosmetiką ar kitus gaminius pastudijuokite etiketes, įsitikinkite, kad sudėtyje nėra jus alergizuojančių medžiagų. Jei produktas Jums atrodo bekvapis, tai dar nereiškia, kad jame iš tiesų nėra jokių aromatinių medžiagų, galbūt jos nėra juntamos žmogaus uoslei.
  • Jei turite galimybę, rinkitės kosmetiką ar kitus gaminius, ant kurių etiketės pažymėta „bekvapis”. Tokie produktai alergizuoja rečiau.

Šiais laikais žmonės naudoja daug įvairių kosmetikos priemonių, kvepalų bei dezodorantų. Todėl mes nuolat kontaktuojam su įvairiais kvapais ir aromatais. Tai ypač aktualu jautriems žmonėms, kuriems toks kontaktas sukelia labai nemalonius reiškinius. Žinoma, visiškai jų išvengti niekada nepavyks, tačiau šiek tiek pasistengus jų gali likti žymiai mažiau.

Parengta, konsultuojantis su gyd. Aiva Vaivariene