Skip to content

Alergija dulkių erkėms

Kas tos erkės?

Tai paprasta akimi nematomi voragyviai, nes jų ilgis apie 0,3 mm. Jų yra labai daug rūšių, tačiau Lietuvoje kaip ir kitose Europos šalyse, labiausiai paplitusi erkė Dermatophagoides pteronyssinus.

Kur jos gyvena ir kuo minta?

Erkių paplitimą namų dulkėse nulemia trys pagrindiniai veiksniai: maistas, temperatūra ir santykinė drėgmė. Pagrindinis šių erkių maisto šaltinis yra žmogaus epidermio nukritusios dalelės. Žmogus per parą vidutiniškai „pagamina“ 0,5-1 g. pleiskanų. Jos patenka ant grindų, baldų ir kitų daiktų. Kadangi pagrindinis jų maistas yra suragėjęs paviršinis žmogaus odos sluoksnis, gausiai nusilupantis ir liekantis patalynėje, jų ten veisiasi daugiausiai. Patalynės dulkių viename grame gali būti nuo 2000 iki 15000 erkių! Jos minta ne tik nusilupusiu žmogaus epidermiu, bet ir pagalvių pūkais, mikroskopiniais grybeliais. Temperatūra nulemia erkių gyvybinę veiklą. Joms augti ir vystytis palankiausia yra +25, +27C temperatūra. Žemesnėje temperatūroje erkių vystymasis sulėtėja. Kadangi pataluose šilta ir šiek tiek drėgna nuo prakaito, ten labai patinka veistis erkėms.

Kuo jos pavojingos?

Būdamos namų dulkių alergeno šaltiniu, jautriems žmonėms sukelia alergines reakcijas, kurių pasekmė – rinitai, dermatitai, egzemos ar bronchų astma. Pastaroji diagnozuojama 1-3 % Lietuvos vaikų ir 4 % suaugusiųjų. Negyvų erkių liekanos ir pačios erkės gali būti alergenu žmogaus kvėpavimo takams, per kuriuos jos įkvepiamos su dulkėmis į plaučius. Todėl šioms erkėms yra labai jautrūs bronchine astma sergantys žmonės.

Kaip jas išnaikinti?

  • Vis dėlto erkes galima išnaikinti – reikia daugiau laiko skirti namų ruošai.
  • Patalynės, pagalvių ir čiužinių įvilkimas į sintetinius užvalkus sumažina erkių kiekį.
  • Skalbimas 20 min. +60C temperatūros vandenyje visiškai sunaikina, o skalbiant šaltame, žūsta apie 90 % gyvų erkių.
  • Sausas valymas efektyvus naikinant erkes iš lovų, drabužių.
  • Tiesioginiai saulės spinduliai efektyvūs tik tada, jei patalynė ar kilimai laikomi ne trumpiau kaip 6 valandas.
  • Dulkių siurbimas yra mažiausiai efektyvus ir priklauso nuo to, kaip yra surenkamos dulkės. Patartina naudoti siurbimo aparatus, kuriuose dulkės susiurbiamos į vandenį.