Skip to content

Akių trauma

Regos organo traumos sudaro 15—20% visos akių patologijos. Akių pažeidimus galima suskirstyti į pramoninius, žemės ūkio, buities ir vaikų traumas. Reikėtų išskirti kovines (karo) traumas. Kiekviena traumos rūšis turi savo ypatumus. Pramoninės traumos įvyksta pažeidus akį metalo skeveldromis, drožlėmis, stiklo šu­kėmis. Žemdirbių akių traumos panašios į pramonines traumas, ta­čiau kai kurios žemės ūkio traumos yra specifinės (karvė įduria ragu, akis pažeidžiama botagu ir kt.). Labai įvairios buitinės traumos (akis suža­lojama žirklėmis, adata, peiliu, stiklu, lazda ir kt.).

Vaikų akių traumos turi daug specifinių bruožų. Daugiausia vaikai susižeidžia žaisdami ir išdykaudami (šaudydami lanku, svaidydami akmenis, sniego gniūžtes, sprogdindami įvairius sprogmenis ir kt.).

Kovinėms (karo) traumoms būdingi sunkūs akių (dažniausiai abiejų) pažeidimai, į akis ar jų priedus patekę svetimkūniai (dažniausiai nemagnetiniai). Sprogimo metu dažniausiai pažeidžiamos ne tik akys, bet ir veidas arba kitos kūno vietos. Kovinės traumos dažnai būna kombi­nuotos (pavyzdžiui, terminis ir mechaninis, mechaninis ir radiacinis pažeidimai ir kt.).

Akių traumos skirstomos:

  • mechaninės (sumušimai, nekiaurinės ir kiaurinės žaizdos);
  • cheminės terminės, spindulinės (nudegi­mai). Pagal lokalizaciją, traumos skirstomos: akiduobės; akies priedų (vokų, junginės, ašarų aparato);
  • akies obuolio. Pagal pa­kenkimo sunkumo laipsnį traumos gali būti: lengvos, vidutinės, sunkios,  labai sunkios.

Dauguma paviršinių pažeidimų gydoma medikamentais, esant plyšimams, vidinių akies struktūrų pažeidimui, intraokuliniam svetimkūniui gydoma chirurgiškai. Pirma pagal ba yra nuraminimas, adekvatus nuskausminimas ( nuo nesteroidinių vaistų nuo uždegimo iki morfino), vietiniai anestetikai, vietiniai ir sisteminiai antibiotikai ( tobramicinas, ciprofloksacinas), skiepijama nuo stabligės, stabdomas kraujavimas. Specialiu mikroskopu šalinami akikrisliai, ragenos nubrozdinimas paprastai nuskausminamas ir sugyja per 48 val. Esant akies obuolio pažeidimams atliekamos sudėtingos operacijos, susiuvamos žaizdos. Paprastai duodama vyzdį plečiančių ir raumenis atpalaiduojančių vaistų kad akis ilsėtųsi. Esant hyfemai duodama rezorbciją gerinančių vaistų. Prognozė paviršinių traumų gera, penetruojančių, gilių traumų pasekmė dažnai būna aklumas. Reikia saugotis, naudoti apsauginius akinius.