Skip to content

Sarkoidozė

Sarkoidozė – tai nežinomos kilmės daugiasisteminė liga, kuriai būdinga granuliomų vystymasis įvairių organų audiniuose. Sarkoidozė gali pakenkti visiems organams. Ji gali pasireikšti ūmiai, poūmiai ar prasidėti be simptomų, tais atvejais liga dažnai išaiškinama jau kaip lėtinė — plaučiuose pažengęs procesas, dažnai nepasiduodantis net pakartotiniems ilgiems gydymo kursams.

Ligos priežastys

Etiologinis agentas iki šiol nesurastas, nors liga žinoma per 100 metų. Tyrimai rodo, kad pakitęs organizmo atsakas į įvairius agentus — bakterijas, grybelius, virusus ar cheminius veiksnius sudaro sąlygas ligai vystytis. Genetiniai faktoriai taip pat turi reikšmę. Žinomi šeimyniniai susirgimai. Liga sutinkama visame pasaulyje. Serga dažniau moterys, pakenkiama dažniau asmenims iki 50 metų amžiaus, nors galimi ir senų žmonių susirgimai.

Žinotini „faktai” apie sarkoidozę: sarkoidozė vystosi asmenims, kurių organizmo imuninė sistema paveikiama nežinomo sukėlėjo. Sarkoidozė dažnai pasireiškia panašiai kaip artritai, kvėpavimo organų tuberkuliozė, astma, hepatitas.

  • apie 50% ligonių, ypač I tipo (ar I stadijos), gydymo nereikia ar jis gali būti trumpalaikis, nes liga gali regresuoti be gydymo ar greitai gydymui pasiduoti;
  • apie 50% ligonių liga lėtinė, pastovus organų pakenkimas, varginantys ar progresuojantys simptomai yra pagrindas pakartotiniam ar kartais ilgiems (2-3 metus) gydymo kursams;
  • sarkoidozė apie 5% ligonių būna mirties priežastimi.

Sarkoidozės tipai arba stadijos

I stadija ar tipas I — padidėję tarpuplaučio limfmazgiai; II stadija ar tipas II — padidėję tarpuplaučio limfmazgiai, yra pokyčiai ir plaučiuose; III stadija ar tipas III — plaučių parenchimos pokyčiai be padidėjusių tarpuplaučio limfmazgių; IV stadija ar tipas IV — ryški plaučių fibrozė; galima 0 stadija — kai yra mazginė eritema ir tik įtariama tarpuplaučių limfmazgių padidėjimas. Nuo sarkoidozės susirgimo tipo, eigos bei progresavimo sunkumo priklauso gydymas, jo trukmė.

Sarkoidozės simptomai

Klinikinė simptomatika labai įvairi. Bendri simptomai — silpnumas, pavargimas, naktinis prakaitavimas, skausmai už krūtinkaulio, kosulys, dusulys, jie priklauso nuo proceso tipo, pakenkiamų organų. 90-95% pažeidžiami plaučiai. Limfmazgiai gali padidėti 1/3 ligonių — periferiniai, o I ir II ligos stadijų atvejais — įvairios grupės tarpuplaučio limfmazgiai. Širdies pokyčiai vystosi 5% ligonių, pradiniai požymiai — aritmijos. Kepenys pažeidžiamos 50-80%. Klinikiniai ar laboratoriniai pokyčiai nedažni. Oda — 10-25%, dažniausiai pasireiškia mazginė rankų, kojų eritema. Gali vystytis įvairaus tipo veido ar kitų kūno sričių odos sarkoidozė. Dažnas (50-80% atvejų) skeleto raumenų pakenkimas. Lėtinių formų atveju tai gali būti sunkaus, varginančio skausminio sindromo priežastis. Akys — 5-20% vystosi uveitas, chorioretinitas, negydant galimas regos susilpnėjimas. Gali vystytis katarakta, glaukoma. Sinusų, nosies gleivinės pokyčiai — 5% ligonių gali būti pasunkėjusio kvėpavimo priežastis. Smegenys, nervų sistema taip pat pažeidžiama — 5-13% ligonių vargina galvos skausmai, regos problemos, būna rankų, kojų tirpimas. Rečiau pažeidžiama blužnis, virškinimo traktas, inkstai.

Tyrimai

Remiantis nusiskundimais, laboratoriniais tyrimais, radiologinio tyrimo duomenimis, bronchologiniu tyrimu (bronchoskopija, bronchoalveolinis lavažas, šepetėlinė bronchų gleivinės biopsija, žnyplėninė bronchų gleivinės biopsija); morfologiniu ligos patvirtinimu, atlikus biopsiją iš pakenkto organo, kuris ypač svarbus — granuliomų radimas be kazeozinės nekrozės (skirtingai nuo tuberkuliozės), kvėpavimo testais.

Gydymas

Įvairaus tipo ligonių gydymas yra skritingas. Ne kiekvienam sergančiajam gydymas reikalingas (pvz., I stadijos). Standartinis gydymas — hormonų terapija, paprastai gydymas trunka apie metus laiko. Šį ilgalaikį gydymą dažnai tenka nutraukti dėl pašalinio poveikio. Kai kuriems ligoniams gydymą baigus liga vėl atsinaujina. Procesui plaučiuose recidyvuojant ar progresuojant būtinas ilgalaikis gydymas (2-3 metus ar ilgiau) kortikosteroidais — simptomams ir rentgenologiniams pokyčiams sumažinti. Galimas gydymas inhaliaciniais steroidais. Sunkių progresuojančių ligos tipų atvejais naudojami keli vaistai — methotreksatas, azathioprinas, pentoxifylinas. Kadangi sarkoidozė priklauso granuliomatozinių ligų grupei, ypač svarbi tiksli savailaikė diagnostika ir atitinkamas gydymas siekiant minimalizuoti recidyvus ar progresavimą, pagerinti gyvenimo kokybę.