Skip to content

Bronchopneumonija

Bronchopneumonija arba židininė pneumonija

Tai olaučių endoinfekcija, prasidedanti įprastinei viršutinių kvėp. takų mikroflorai patekus į broncheoles ir išplitus į aplinkines alveoles. Židininė pneumonija, kurią sukelia su krauju patekę m/o, vadinama metastazine.

Etiologija: sikelia bakterijos – stafilokokai, streptokokai, enterobakterijos, aerogeniniai pseudomonai ir kt. Gali būti ir mišri flora.

Patogenezė: tai daugelio ankstesnių ligų ir patologinių būklių, dėl kurių sutrinka imuninė homeostazė bei mikroekologinė pusiausvyra tarp makroorganizmo ir jo įprastinės floros, komplikacija. Ją skatina prasidėti pažeisti vietiniai gleivinės ginamieji mechanimzai, sutrikęs bronchų turinio drenažas, susiplnėjusi IS (imuninės sist.) funkcija. Ilgai gulintiems ligoniams (dėl pablogėjusios kraujotakos ir kvėp.), po operacijų, ilgesnio sąmonės netekimo, smegenų paždeidimo ir pan. prasideda priestuburinių plaučių sričių uždegimas – hipostazinė pneumonija.

Morgologija: bronchopneumonijos židiniai – dauginiai, be ribų, pasiskirstę netolygiai, aptinkami dažniausiai apatinėse skiltyse. Tai 1 cm skersmens tamsiai raudoni arba pilki sukietėję plaučių audinių ploteliai. Židinio centre išryškėja bronchiolė, kurioje yra pūlingas eksudatas. Progresuojant, m/o plinta pro poras į aplinkines skilteles, uždegiminiai židiniai didėja, gali susilieti ir stimuliuoti skiltinę pneumoniją. Gyjant fibrinas tirpsta, dalis eksudato rezorbuojasi, dalis – iškosima. Dėl pažeistų bronchiolių sienų gali susidaryti fibrozės židinių. Bronchipneumonijos skiriamos pagal sukėlėjus:

  • Stafilokokinė – židiniai pūliuoja, susidaro abscesai. Pūliams trūkus į pleuros ertmę, susidaro empiema ir pneumotoraksas.
  • Streptokokinė – plinta į plaučių stromą
  • Klebsielų – apima dešinią viršutinę skiltį. Židiniai linkę susilieti, pjūvyje – gleivingi. Būdingi apikaliniai abscesai.
  • Žaliamėlės – būna ligoniams, kurie gydyti antibiotikų ir kortikosteroidų deriniu, po tracheostomijų, dirbt. plaučių ventiliacijos. Būdinga bakt. invazija į plaučių arterijas, kraujagyslių sienos nekrozė ir spindžio trombozė, sukelianti plaučių infarktus.
  • Mikoplazminė – bronchiolių sienos infiltracija mononukleariniai elementais. Spindyje gleivingas, pūlingas eksudatas, alveolėse – fibrininis eksudatas.
  • Pneumocistinė – serga žmonės su įgimtais imuniiais defektais. Dažnai sergančiųjų AIDS infekcija. Uždegimo apimti abu plaučiai, sukietėję, beoriai.

Komplikacija ir mirtis:

  • Ūminis kvėp. ir širdies nepakankamumas
  • Plaučių abscesas
  • Pneumosklerozė
  • Bronchechtazijos

Mirštama dėl ūminio kvėpavimo ir širdies nepakankamumo.