Skip to content

Mažakraujystė sergant spru

Sergant spru, mažakraujystė būna susijusi su endogenine E12 hipovitaminoze, kuri išsivysto dėl jo rezorbcijos sutrikimo plonojoje žarnoje.

Spru — daugiausia tropinių ir subtropinių kraštų liga, kurią, manoma, karšto klimato ir angliavandeninės mitybos sąlygomis sukelia plonosios žarnos viršutinėje dalyje besi veisianti patogeninė infekcija. Išsivystęs atkaklus enteritas sutrikdo riebalų, angliavandenių ir vitaminų rezorbciją; riebiosios rūgštys, susijungusios su maisto produktuose esančiu kalciu, sudaro muilą, dėl to kalcis visai nesirezorbuoja. Pasišalinantys nesuvirškinti angliavandeniai drauge su riebalais ir žarnų flora suteikia išmatoms putotą išvaizdą.

Tokiomis sąlygomis kraujo serume labai sumažėja kalcio, fosforo, cholesterino, lecitino, folinės rūgšties ir ciankobalamino. Išsivysčiusi alimentinė distrofija ir antriniai vidinės sekrecijos poslinkiai dar pasunkina vitaminų apykaitą.

Klinika. Ligai būdingi lėtai išsivysčiusio viduriavimo, mažakraujystės ir neuroendokrininės alimentinės kacheksijos požymiai.

Tuštinamasi 10—30 kartų per parą gausiomis putotomis, košės konsistencijos išmatomis. Dėl kalcio stokos gali užeiti mėšlungiški raumenų susitraukimai.

Apžiūrint matyti: a) sausa, pleiskanojanti oda, ragados burnos kampuose; b) aftos liežuvio, burnos ertmės, taip pat tiesiosios žarnos, o moterims ir makšties gleivinėje; c) pakitę (kai kurie pabrinkę, kiti — atrofiniai) liežuvio speneliai, raudona jo spalva; d) kartais — Simondso ligai būdingas sunykimas.

Kvėpavimo organų sistemoje gali būti bronchito, širdies ir kraujagyslių sistemoje — hipoproteineminės ir hipovitamininės miokardo distrofijos, virškinimo organų sistemoje — lėtinio hepatito, judėjimo organų sistemoje — demineralizacijos ii spontaninių lūžių, endokrininėje sistemoje -tetanijos, nervų sistemoje—depresijos požymiai.

Laboratoriniais tyrimais atskleidžiami šie būdingi požymiai: a) makrocitinė, normochrominė arba hiperchrominė mažakraujystė, nesant megaloblastų bei poikiliocitozės; kartais būna megalocitų; b) leukopenija ir trombocitopenija; c) normomakrocitinės eritrocitų gamybos požymiai (jie nustatomi, ištyrus krūtinkaulio čiulpus); d) kalcio, fosforo, cholesterino, lecitino, baltymų ir ciankobalamino kiekio sumažėjimas kraujo serume; e) normali skrandžio sekrecinė funkcija; f) didelis riebalų kiekis išmatose.

Diagnozė. Spru atpažįstama iš steatorėjos, glosito, makrocitinės anemijos ir neuroendokrininių sutrikimų. Nuo piktybinės mažakraujystės šią ligą skiria steatorėja, makrocitinis (o ne megalocitinis) mažakraujystės pobūdis, išsekimas, daugelio liaukų funkcijos nepakankamumo požymiai, sumažėjęs kalcio kiekis kraujo serume.

Gydymas. Gydoma dieta ir vaistais.

Maisto racione labai sumažinama angliavandenių ir riebalų, daug duodama baltymų, vitaminų ir mineralinių druskų.