Skip to content

Pirties ir vantų nauda sveikatai bei grožiui

    Karštoje pirtyje žmogaus kūno temperatūra pakyla iki 38-40 °C. Tokioje temperatūroje žūsta kai kurių ligų sukėlėjai – bakterijos ir virusai. Štai kodėl pirtis taip teigiamai veikia peršalimų atvejais ir yra puiki jų profilaktika.Pirtis pašalina psichologinę įtampą ir stresą: šiluma, malonios procedūros, kvapai atpalaiduoja ir nuramina, kraujyje atsiranda vadinamųjų džiaugsmo hormonų – endorfinų.

    Aukšta temperatūra aktyvina prakaitavimą, o su prakaitu iš organizmo pašalinami įvairūs šlakai. Teigiama, kad pirtyje žmogus išskiria nuo 500 iki 1500 g prakaito. Pirties procedūros stimuliuoja medžiagų apykaitą – ji padidėja maždaug 30 proc. Tokiu būdu, geriau įsisavinami baltymai, riebalai, angliavandeniai, mineraliniai elementai.

    Pirtis suteikia tikrą energijos „užtaisą". Ji gerina psichinę būseną, miegą, apetitą, lavina organizmo pakantumą, pratindama jį prie ekstremalių sąlygų, stiprina imunitetą. Tas, kas dažnai lankosi pirtyje, žino, kaip teigiamai ji veikia odą – po pirties oda tampa elastingesnė, lygesnė, minkštesnė, švelni kaip šilkas.

    Nors sutiksite tokių pirties mėgėjų, kurie teigs, kąd pirtis išgydo bet kokias ligas, vis dėlto turint sveikatos problemų verta būti atsargesniems. Atsargūs turėtų būti žmonės, sergantys širdies ligomis, epilepsija, šizofrenija. Į pirtį geriau visai neiti uždegiminių ligų paūmėjimo laikotarpiais, karščiuojant.

    VANTOS

    Vienas iš svarbiausių dalykų pirtyje – vantos, kurių yra daug rūšių. Jos ruošiamos iš įvairiausių augalų ir gali būti naudojamos skirtingiems tikslams. Šios gamtos dovanos patyrusio pirtininko rankose gali daryti stebuklus: dovanoti jaunystę, jėgą ir sveikatą.

    Labiausiai paplitusios yra šios:

    •    beržinės – klasikinės ir pačios populiariausios. Jomis naudojasi visi – vyrai, moterys, senukai ir vaikai. Beržinė vanta ramina nervų sistemą, nuima skausmą, pagreitina žaizdų ir įdrėskimų gijimą, naudinga sergantplaučių ligomis;

    •    ąžuolinę vantą mėgsta vyrai – ji galinga, masyvi, ja gera „vaikyti" garą. Teigiama, jog ąžuolas duoda žmogui daugiausia jėgų, tačiau jis labiau tinka sveikiems, sportiškiems žmonėms. Įdomu tai, kad ąžuolo vanta pirtyje galima reguliuoti širdies darbą, todėl ja pertis patariama ir širdininkams;

    •    liepų vantas itin mėgsta moterys – jos minkštos, malonios ir kvepiančios. Liepų vanta veikia raminamai, mažina galvos skausmą. Be to, tai puikios kosmetinės vantos, galinčios pakeisti muilą;

    •    kadagio vanta – daugelio labai mėgstama, ypač žiemą. Ji skleidžia labai daug fitoncidų, užmušančių ligų sukėlėjus, ir savo intensyviu kvapu valo pirties aplinką. Kadagio vantą reikia mokėti užplikyti, kad ji mažiau badytų, jaypač malonu perti padus, tai puikiai veikia nervų sistemą.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *