Skip to content

Baltų dantukų šypsenos paslaptis

  juokas mergina

  Kas paneigs gražios šypsenos galią? Ji kiekvieną mūsų nuskaidrina švelnia nuoširdumo dvasia, o besišypsantis žmogus atrodo daug patrauklesnis ir priimtinesnis. Reikėtų turėti žinių, kad mes tai darytume dažniau, negalvodami apie estetines dantų problemas.

  Kas yra kariesas. Kariesas – tai bene labiausiai paplitusi infekcija visame pasaulyje. Paprastai kalbant, jis atsiranda tuomet, kai danties emalyje sumažėja mineralinių medžiagų, dantis susilpnėja ir tampa pažeidžiamu. Kalbant moksliškais terminais, dantų kariesas ( arba dantų ėduonis) – tai progresuojantis danties kietųjų audinių irimas. Šį irimą sukelia burnoje esančios rūgštys. Jas išskiria ant dantų paviršiaus susidariusiose apnašose esančios bakterijos. Deja, šios rūgštys per ilgesnį laiką ištirpdo būtinus kalcio ir fosfato jonus, o tuomet emalyje atsiranda deguonies molekulių. Dėl šių molekulių kitokio šviesos atspindėjimo, danties paviršiuje yra matomas parudimas arba balkšva dėmė. Odontologai tai vadina pirminiu kariesu. Nepašalinus karieso atsiradimo priežasčių, dantukai ir toliau netenka mineralinių medžiagų, minėtos dėmės plečiasi, ruduoja. Negydomo danties paviršiuje susidaro ertmė, kuri didėja ir gali pasiekti danties pulpą. Tokiu atveju jau gali prasidėti danties skausmas, gėlimas. Jeigu skaudančio dantuko negydysite, jį galite prarasti.

  Karieso gydymas ir profilaktika. Vadinamojo pradinio karieso metu, kai matomos tik baltos dėmės, jos gali būti gydomos tik profilaktinėmis priemonėmis. Tam paprastai pasitarnauja pakankamą fluoro kiekį turinti dantų pasta ir skalavimo skystis. Danties emalį labai stiprina ir parudavusių dėmių plitimą efektyviai stabdo reguliarios profesionalios fluoro lako aplikacijos bei mineralais praturtintų dantų kremų naudojimas. Šiuolaikinėje medicinoje pradinių stadijų kariesas gali būti gydomas be skausmo, negręžiant, neplombuojant, o pasitelkiant karieso infiltracijos sistemą „Icon“. Kariesui išplitus, pažeistą danties vietą reikėtų gydyti, plombuoti arba, reikalui esant, dantį atstatyti naudojant protezą bei implantus.

  Žinotina, kad kiekvienas iš mūsų gali užkirsti kelią karieso atsiradimui ir džiaugtis gražia šypsena. Tam būtina tinkama burnos higiena ir atitinkamų profilaktikos priemonių naudojimas.

  Štai keli paprasti patarimai, kurie padės to pasiekti:

  ◊ Dantis valyti būtina du kartus per dieną;
  ◊ Būtina neskubėti, valyti sukamaisiais judesiais, mažiausiai dvi minutes;
  ◊ Profilaktikai geriausia naudoti dantų pastą su flouru.
  ◊ Patartina kartą per dieną valyti tarpdančius dantų siūlu, tarpdančių šepetėliu, taip pat rekomenduojama skalauti burną skalavimo skysčiu su fluoru.
  ◊ Dantų baltumui ir sveikatai taip pat svarbi subalansuota mityba: būtina valgyti įvairų maistą, kuriame gausu vitaminų ir mikroelementų. Labiausiai dantims kenkia dažnai vartojami daug cukraus ir krakmolo turintys produktai, saldūs gazuoti gėrimai.
  ◊ Būtina neatidėlioti profilaktinių vizitų pas odontologą; jie turėtų įvykti ne rečiau kaip kartą metuose. Taip pat reguliariai atlikti burnos higienos procedūras, kurių metu galėsite išsiaiškinti karieso rizikos veiksnius.

  Dantų priežiūra. Pats elementariausias, bet ir svarbiausias dalykas rūpinantis savo dantukais, yra pastos ir šepetėlio pasirinkimas. Įsigyjant šepetėlį, derėtų dėmesį atkreipti į šerelių minkštumą ir formą. Jautrioms dantenoms rekomenduojamas švelnesnis šepetėlis, kitoms – kietesnis, o forma privalo tikti ir būti patogi jūsų žandikauliui. Prižiūrint dantukus nevertėtų pamiršti, kad pagrindinė individualios burnos higienos priemonė yra dantų šepetėlis. Juo mechaniškai pašaliname dantų ir dantenų ligas sukeliančias bakterines apnašas.

  Dantų pastas pagal jų poveikį galima skirstyti į tris grupes: higieninės, kurios tinka bet kokių dantų kasdienei priežiūrai, profilaktines, kurios saugo nuo karieso arba dantenų ligų ir gydomosios, kurių sudėtyje yra antibakterinių medžiagų.

  Dantų pastos, kurių sudėtyje be pagrindinių yra ir veikliųjų medžiagų, priklausomai nuo sudėties, vadinamos profilaktinėmis ir gydomosiomis. Jos saugo nuo uždegimų, malšina skausmą, mažina dantų jautrumą, balina, užkerta kelią akmenų susidarymui.

  Dantų pasta, kurios sudėtyje daug flouro, pasižymi labai stipriu antikarioziniu poveikiu. Todėl ji priskirtina gydomųjų pastų grupei ir geriausia vartoti tuomet, kai paskiria gydytojas odontologas arba burnos higienistas. Pavyzdžiui, dažniausiai periodontito profilaktikai ir gydymui naudojamas chlorheksidinas. Šis cheminis elementas be gydomųjų savybių per laiką padengia dantų paviršių rusvu apnašu, kurį pašalinti gali tik gydytojas odontologas. Taipogi vartojant minėtą priemonę labai ilgai, gimsta grėsmė skonio pojūčių sutrikimui.

  Pirkdami dantų pastą, pagrindinį dėmesį turėtumėm skirti šios prekės sudėtinėms dalims ir individualiems savo poreikiams. Atkreipkite dėmesį į skonį – jis turėtų būti malonus. Jeigu turite problemų dėl dantenų kraujavimo, reikėtų rinktis antibakterinėmis medžiagoms arba žolelių ekstraktais praturtintas dantų pastas. O jeigu dantys yra pažeisti karieso, rinkitės tik daug fluoro turinčias dantų pastas.

  Norint efektyviai prižiūrėti ir balinti dantukus, vertėtų atkreipti dėmesį į gamintoją: Vakarų Europoje pagamintos dantų pastos turi kokybiškesnes abrazyvumo daleles, negu Azijoje. Vakarų Europos gamintojai pastose vartoja smulkesnes ir minkštesnes abrazyviąsias daleles. Todėl su šia pasta ne tik švariai nuvalysite ir išbalinsite dantis, bet kartu apsaugosite dantų emalį.

  Į daugelio šių pastų sudėtį įeina fluoras ir natūralios kilmės kalcio kompleksas. Medžiagos, turinčios tokių elementų, labai stiprina dantų emalį ir saugo juos nuo ėduonies. Kai kurios pastų rūšys yra praturtintos žolelių ekstraktais ir kitomis natūraliomis medžiagomis, pavyzdžiui, propoliu , mėtomis, žaliosios arbatos veikliąja medžiaga, todėl tinka dantenų ligų profilaktikai.

  Pastaraisiais metais populiarėja dantų balinimas. Plati ir balta šypsena tampa vizitine kortele. Pats prieinamiausias būdas – balinanti dantų pasta. Tokia pasta, kaip ir kiekviena kita, nuvalo tik dalį dantų paviršiaus apnašų ir pigmentinių dėmių, todėl dantys pašviesėja tiek, kiek jie tampa natūraliai švarūs. Dažnai po profesionalios burnos higienos procedūros žmonės stebisi, kokie jų dantys tapo balti. Iš tikrųjų dantys net ir po profesionalios burnos higienos procedūros neišbąla, tiesiog žmogus pamato tikrąją, natūralią dantų spalvą. Šią spalvą galima keisti balinant dantis vandenilio peroksido turinčiomis medžiagomis (kapomis namie arba lazeriu odontologijos klinikoje).

  Mūsuose geriama daug arbatų, kavos ir kitų dažančių maisto produktų. Jų paliktoms dėmėms šalinanti rinkitės vidutinio arba didelio abrazyvumo pastas. Tačiau odontologai įspėja, kad jos ne visada yra tinkamos ir saugios kasdieniam naudojimui. Nerekomenduojama jas pirkti, jeigu jūsų dantys yra jautrūs, nudilę, yra apsinuoginę dantų kakleliai, atsidengusios šaknys, pakenkti emalio erozijos. Tokiems žmonėms patartina rinktis balinančias dantų pastas, kuriose kaip šveitikliai naudojami natūralūs komponentai, pavyzdžiui, islandinė kerpė ar ananaso šerdies ekstraktas. Jie pasižymi apnašas tirpinančiu poveikiu ir yra saugūs dantims. Tikrą balinantį poveikį gali turėti tik tos dantų pastos, kurių sudėtyje yra vandenilio peroksido ar kitos panašios cheminės balinamosios medžiagos.

  Gydomosios ir profilaktinės medžiagos, esančios dantų pastose, labai padidina dantų valymo šepetėliu efektyvumą. Pastaruoju metu odontologai vis dažniau rekomenduoja išsivalius dantis, burną praskalauti ne vandeniu kaip įprasta, o vartoti burnos skalavimo skystį. Tuomet burnoje daug ilgiau pasilieka ir veikia dantų pastos veikliosios medžiagos.

  Dabar didelė dantų pastų pasiūla, todėl neapsigaukite, rinkitės atsakingai, pasikliaudami savo dantų valymo įgūdžiais, skoniu ir profesionaliomis odontologo rekomendacijomis, kurias pateikti galima tik įvertinus jūsų dantų ir dantenų būklę.

  Tad – šypsokimės…

  Komentaras

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *