Skip to content

Alergija kosmetikai

Alergija įvairiai kosmetikai – tai reakcija į produktus, kuriuos žmonės naudoja kūno švarai, apsaugai ir grožiui. Daugelio specialistų nuomone, alergija kosmetikai tampa vis aktualesne problema dėl vis didėjančio kosmetikos produktų vartojimo. Yra paskaičiuota, kad vidutinis suaugęs žmogus kasdien naudoja 7 skirtingus kosmetikos produktus.

Vieni žmonės alergiški kosmetikos kvapams, kiti – reaguoja į cheminius komponentus tepamus ant odos. Alergija kosmetikai dažniausiai pasireiškia kaip kontaktinis dermatitas, oda parausta, tampa niežtinti, perštinti. Tokia odos reakcija ne visada reiškia, kad žmogus alergiškas konkrečiam produktui, kai kurios medžiagos, naudojamos kosmetikoje gali tiesiog dirginti pačią odą. Kartais alergines reakcijas išprovokuoja ir kosmetikoje esantys konservantai.

Alerginė reakcija į kvapus yra plačiausiai paplitusi. Tokią alerginę reakciją gali sukelti visas aromatas ar tik kai kurie jo komponentai. Jei jau kartą prasidėjo tokia alergija, tikėtina, kad su laiku ji kartosis ir dažniau bei bus stipresnė. Be to, alergija kyla ne tik patiems pasikvėpinusiems asmenims, bet ir žmonėms esantiems šalia jų. Įvairūs kvapai gali išprovokuoti ir astmos simptomus.

Odos alerginę reakciją gali sukelti labai įvairios medžiagos, esančios kosmetikos priemonėse, o atskiri žmonės gali būti alergiški beveik bet kam. Todėl kosmetikos pramonėje naudojami užrašai „natūralus”, „hipoalergiškas”, „bekvapis” dažnai klaidina žmones. Net ir tokios priemonės gali sukelti alergiją, tiesiog jų sudėtyje yra mažiau ingredientų ar naudojamos medžiagos, kurios rečiau alergizuoja.

Kosmetikos dažniausiai sukeliamas alergijos simptomas yra odos bėrimas – kontaktinis dermatitas. Jis gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje ir dažniausiai išnyksta per 7-10 dienų. Odos simptomai būna įvairūs: paraudimas, patinimas (angioedema), niežulys. Kosmetikos priemonės gali sukelti ir alerginę slogą – rinitą, kuriam būdingas čiaudulys, vandeningos išskyros, nosies užgulimas, taip pat gali išprovokuoti ir astmos priepuolius: greitas kvėpavimas, krūtinės skausmas, chroniškas kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas.

Pasireiškus alergijai, svarbiausia nutraukti dirginančios kosmetikos priemonės naudojimą. Vėliau patartina pasikonsultuoti su gydytoju, kuris patartų, kaip gydyti alerginę reakciją. Nereceptiniai kremai ar tepalai gali sumažinti paraudimą, patinimą, niežulį. Gydytojai taip pat gali išrašyti ir stipresnių steroidinių kremų ar geriamų preparatų. Jei odoje parsideda infekcija, paskiriami antibiotikai.

Geriausias būdas išvengti alergijos kosmetikai– vengti kontakto su alergenu. Asmenys, kurie žino, kokioms medžiagoms yra alergiški, turėtų išsistudijuoti kosmetikos gaminių etiketes prieš juos pirkdami.

Kiti patarimai:
– Rinkitės kosmetikos gaminius, kuriuose yra 10 ingredientų ir mažiau. Kuo mažesnė medžiagos koncentacija gaminyje, tuo mažesnė tikimybė, kad ji sukels alergiją.
– Naudokite miltelių pavidalo kosmetiką. Ji turi mažiau konservantų ir rečiau sudirgina odą.
– Prieš pradėdami naudoti kosmetikos priemones, išbandykite jas: tepkite mažais kiekiais vidinės rankos pusės tris kartus per dieną, tris dienas iš eilės. Asmenys, kuriems kilo kažkokia reakcija, turėtu nustoti naudoti tokias priemones.
– Venkite vandeniui atsparios kosmetikos. Valikliai naudojami tokios kosmetikos valymui pašalina ir riebalinį sluoksnį, kuris saugo odą nuo sudirginimų.
– Keiskite kosmetikos priemones. Ilgą laiką naudojant tas pačias kosmetikos priemones, padidėja tikimybė, kad oda bus įjautrinta tam tikram produktui.
– Nenaudokite senos kometikos. Ilgai stovėdamam kosmetika pradeda gesti, užsiteršia.
– Atsargiai rinkitės kosmetikos spalvą. Naudokite juodą tušą ir akių pieštuką. Dermatologų nuomone, juoda yra mažiausiai alergizuojanti spalva. Priešingai akių šešėliams, labiausiai tinka žemės atspalviai – gelsvai rusva, balta, kreminė, smėlinė – jie rečiausiai sudirgina moterų viršutinių vokų odą.
– Naudokite bekvapius ar lengvai aromatizuotus muilus, kūno prausiklius, šampūnus ir kondicionierius.
– Venkite nagų lako. Jis lengvai patenka ant odos ir gali ją dirginti.
– Naudokite apsauginius kremus nuo saulės, kurių sudėtyje yra cinko oksidas ar titano dioksidas. Šie ingredientai negali sukelti alergijos, nes jie atspindi saulės spindulius, o ne juos sugeria.
– Nuplaukite visą makiažą, ypač aplink akis, prieš eidami miegoti.

Odos alergija gali pasireikšti kiekvienam žmogui, bet kuriame amžiuje. O ją gali sukelti ir įvairios kasdien naudojamos kosmetikos priemonės. Taigi, tai yra aktuali šiuolaikinė problema, reikalaujanti vis daugiau dėmesio.

Parengta, konsultuojantis su gyd. Aiva Vaivariene