Skip to content

Vaiko grūdinimas

    Paklausus tėvų, kas svarbiausia jų kūdikio
    vystymesi, dažnas akcentuoją vaiko sveikatą. Vieni vaikučiai gimsta
    stiprūs, kiti silpnesni, tačiau labai didelę įtaką vaiko sveikatos
    stiprinime turime mes, tėvai. Ką daryti, kad vaiko imunitetas būtų
    stiprus? Kaip išugdyti atsparumą vidaus bei išorės veiksniams, ligų
    sukėlėjams?
    Vienas paprasčiausių būdų tai padaryti – grūdinti mažylį. Grūdinamas vaikas tiek fiziškai, tiek psichiškai vystosi sparčiau. Grūdinant vaikas aktyviau juda, sparčiau vystosi jo kaulų ir raumenų sistemos, į plaučius, kraują patenka daugiau deguonies, aktyvinama smegenų, širdies veikla.

    Norint pasiekti puikių rezultatų reikia laikytis dviejų pagrindinių grūdinimo principų:

    – Laipsniškumo (pradedame nuo trumpų intervalų, mažų temperatūros skirtumų)

    – Nuolatinumo, nepertaukiamo grūdinimo (svarbu grūdinimo proceso nenutraukti, išskyrus ligos atvejį)

    Grūdinimo negalima pradėti sergant ar iš karto pasveikus, nes grūdinimas yra papildomas krūvis, kurio sergantis ar kątik pasveikusio vaiko organizmas gali neatlaikyti ir liga atsinaujins.

    Vaiką grūdinti galima pradėti bet kokiu metų laiku, bet pats tinkamiausiais laikas pradėti tai daryti – vasara. Grūdinimui priskiriamos:

    – Oro procedūros: gryname ore, taip pat namuose, gerai vėdinant patalpas.

    – Maudymosi procedūros: vonioje su žolelėmis, eteriniais aliejais, jūros druska, kontrastiniai dušai, vandens telkiniai, baseinai, pirtys.

    – Fizinis aktyvumas: mankštos, masažai,vaikščiojimas basomis, judrūs žaidimai.

    Labai svarbu ir teigiamos emocijos, kurios skatina organizmo vystymąsi ir imunitetą. Labai dažnai tėvai grūdina vaiką bijodami, kad gali peršaldyti, nerimaudami dėl pasirinkto būdo ir taip savo nerimą perduoda mažyliams. Todėl ypač svarbus jūsų nusiteikimas ir tikėjimas pasirinktų procedūrų nauda. Kuo daugiau šypsokitės ir taip paskatinsite mažyli būti linksmam ir saugiai jaustis.

    Jei mažylis nebuvo grūdintas, rekomenduotina pradėti nuo oro ir salės vonių. Kuo daugiau laiko praleiskite lauke, nežiūrint, koks oras. Sakoma, – nėra blogo oro, o tik netinkama apranga. Nerenkite vaikui daugiau drabužių sluoksnių, nei patys apsirengę, dažniausiai vaikai daug daugiau juda. Prie saulės vonių pratinkite palaipsniui – nepamirškite vartoti apsauginių kremų nuo ultravioletinių spindulių. Atviroje saulėje laikykite tik su medvilniniais marškinėliais, geriausia iki 11 val. ir po 16 valandos. Buvimo laiką reikia ilginti pamažu, tačiau maksimumas neturi viršyti 1-2 val., o kitą laiką geriausia praleisti medžių šešėlyje.

    Prie vandens telkinių vertėtų pasinaudoti pripučiamu baseinėliu, kuriame vanduo greitai įšyla, poto pratinti pabraidyti vandenyje, pereiti prie taškymosi ir maudynių atvirame vandens telkinyje. Šios procedūros puikiai veikia dėl vandens ir oro temperatūrių skirtumo, taip pat masažuojami padai. Šokti staiga į vandenį nepatartina nei suaugusiems, nei vaikams. Svarbu, kad vanduo būtų švarus ir maudynės vaikui teiktų malonumą.

    Jei turite galimybe grūdinti galite ir baseinėlyje prie namų. Pradėti reikia nuo 5-10 minučių, o vėliau laiko intervalą ilginti priklausomai nuo oro, vandens temperatūros, vaiko amžiaus. Saulutėje vandenį prišildykite iki 26-30 laipsnių.Po maudynių mažylį reikia nušluostyti. Jei diena karšta, oro temperatūra apie 30 laipsnių, maudytis galima ilgiau ir dažniau. Vandens temperatūrą mažinkite palaipsniui, po 1-2 laipsnius, tai ilgas procesas. Nemanykite, kad nuo kelių maudynių jūroje ar ežere mažylis užsigrūdins, tai bus tik grūdinimo pradžia, o truks visą gyvenimą. Tik po kelių mėnesių kantraus darbo pastebėsite, kad vaikas vis rečiau serga, darosi aktyvus, guvus,. Paibaigus vasarai, toliau taikykite grūdinimą vandeniu namuose. Tam puikiai tiks baseinas, kontrastinis dušas, apsitrynimas vandeniu ar net pirtis. Nepamirškite mankštos, sporto, buvimo gryname ore.

    Vasarą labai gerai vaiką grūdinti prie jūros. Rugpjūčio mėnesį vanduo jūroje būna labiausiai įšilęs. Pajūryje veikia daug grūdinančių faktorių iš karto. Tai ir jūros vanduo su savo druskomis, saulė, vėjas, smėlis, bei švarus, druskomis, jodu, dumbliais įsotintas pajūrio oras. Pajūrio oras skiriasi nuo to, kokiu mes kvėpuojame miestuose čia nėra nei dulkių, nei teršalų, nei sunkiųjų metalų, mažiau žiedadulkių bei kitų alergenų. Jūros druskos poveikis sveikatai yra teigiamas ir valo kvėpavimo takų gleivines. Pajūrio oro vonios nepakeičiama profilaktinė priemonė prieš dažnas slogas, tonzilitus, bronchitus, alerginius susirgimus.

    Jei neturite galimybės nuvykti prie jūros, puikus būdas grūdinti vaiką – vaikščiojimas basomis. Basomis lakstyti gali bet kokio amžiaus vaikas. Geriausia tinka smėlis, tačiau, jei žolė švari, žema, žinoma aplinka, tinka ir pievutės, teritorija prie sodybos Svarbu įsitikinkti, jog mažylis nesusižeis ar nesusitiks su erke, taip pat žydinčioje pvz. dobilų pievelėje jis netyčia gali užlipti ant bitės ar kito vabzdžio. Lakstymas, vaikščiojimas basomis – nepakeičiama grūdinimo priemonė, nes pade yra net 36 refleksogeninės zonos, susijusios su įvairiausiais organais, taip pat plokščiapėdystės profilaktika ir gydymas.

    Jei jūsų mažylis suslogavo tik pradėjus grūdinti patartina kelioms dienoms nutraukti procedūras ir jas pradėti iš pradžių mažyliui pasveikus. Tačiau jei vaikas nuolat grūdinamas, maudosi kontrastiniame duše, retai serga,- procedūrų nutraukti nevertėtų, nes tai vienas iš sveikatos šaltinių, šiuo metu patartina atidžiau stebėti vaiko būklę.

    Svarbu atminti, kad grūdinimas ilgas ir nenutraukiamas procesas. Grūdindami savo vaiką rinkites kuo įvairesnes procedūras, keiskite jas tarpusavyje tik jokiu būdu grūdinimo nenutraukite. Jei nutiko taip, kad per trumpas atostogas pas senelius vaiko negrūdinote, tęskite procedūras, tačiau pradėkite nuo kiek šiltesnio vandens ir trumpesnio laiko ir palaipsniui vėl grįžkite prie įprasto rėžimo. Tik tęsiant procedūras ištisus metus mūsų mažieji bus užsigrūdinę, sveiki ir stiprūs.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *