Skip to content

Savirealizacija arba kodėl mums skauda širdį

    moteris kalnai

    Mes nuolat ieškom laimės… Kaip alkani duonos kąsnio, mes siekiam neapčiuopiamos gyvenimo pilnatvės, kuri užpildytų mūsų dienas ir atvertų gyvenimo prasmės slėpinį. Šio stebuklo išsipildymui reikia nemažos dalies sėkmingų aplinkybių, daug pastangų, filosofinio požiūrio į gyvenimą ir savęs pažinimo. Toks atsakymas formuojasi panagrinėjus humanistinės psichologijos pradininko A. Maslow tyrimų įžvalgas. Šis mokslininkas pirmasis atkreipė dėmesį ne į problemiškus ir patologinius, o į laimingus ir save realizuojančius žmones. Apibendrindamas savo ilgalaikio tyrimo rezultatus, jis įvardijo saviraiškos sąvoką ir atskleidė kaip svarbu tapti laisva, brandžia, kūrybinga asmenybe. Jo nuomone, tai raktas į laimę.

    Save realizuojančių žmonių ypatybės. Mąstydamas apie sėkmingus, save realizuojančius žmones, A. Maslow norėjo rasti atsakymą, kuo jie skiriasi nuo kitų. Jis priėjo išvados, kad šie žmonės siekia tapti tuo, kuo gali, visiškai išnaudoja savo talentą, sugebėjimus, savo asmenybės psichinį potencialą.

    Vienas iš būdingų sėkmingų žmonių bruožų, yra sugebėjimas aplinką priimti objektyviau už kitus. Jie moka geriau valdyti savo jausmus ir neleidžia jiems iškreipti suvokiamo pasaulio vaizdo nepamatuotu optimizmu ar baimėmis. Jie vaikšto nepramintais takais visose gyvenimo srityse. Ir darbas jiems netrukdo džiaugtis, rodos, kitiems įprastais dalykais: saulėtu rytmečiu, žiemos išbalintu mišku, pražydusia gėle, vaivorykšte, šiltu vasaros lietumi…

    Antrasis, sėkmingiems žmonėms būdingas bruožas, yra demokratiški santykiai su kitais žmonėmis. Jie gerbia kitą žmogų, nežiūrėdami į jo tautybę, turtinę padėtį, socialinį statusą, išsilavinimą ir panašiai. Šie žmonės taip pat sugeba priimti kitus žmones tokius, kokie jie yra, nemoralizuodami, nemokydami ir nesiekdami jų kontroliuoti. Bendraudami su kitais yra nuoširdūs ir paprasti, bet išsaugo savo ir kito žmogaus žmogiškąjį orumą. Ratas tų, su kuriais palaiko artimus ryšius, yra nelabai platus, nes linkę daugiau bendrauti su panašiais į save. Paprastai save realizuojantys žmonės yra nepriklausomi nuo aplinkinių nuomonės ir vertinimų, netgi pačių artimiausių. Tiesiog jie jaučiasi atsakingi už save pačius, savo poelgius ir sprendimus.

    Trečiasis, labai svarbus dalykas tokių žmonių gyvenime yra gyvenimo misijos suvokimas. Jie siekia įgyvendinti šią misiją, todėl kelia sau įvairius tikslus, nebūtinai susijusius su profesine sritimi. Šia misija gali būti ir svarbių minčių, idėjų sklaida, pasišventimas vaikams. Jie kūrybiški ir ši savybė atsiskleidžia ne tik karjeroje, tačiau ir kasdieniniuose dalykuose, sprendžiant konfliktus, problemas, kritikuojant.

    Jie puikiai skiria svarbius ir nelabai svarbius dalykus jų gyvenime ir moka atsiriboti pastarųjų. Tokios asmenybės moka pasakyti aiškų – ne. Tokiems žmonėms būdingas sveikas humoras ir įvykių bei kitų žmonių vertinimas platesniame kontekste.

    Žinoma, ir šie žmonės neapsaugoti nuo nesėkmių, pavydo, apkalbų. Jie taip pat turi kitus erzinančių įpročių, gali būti nedarbingi, liūdni, sutrikę, neatsispirti garbėtroškai, pasakyti ką nors netaktiškai. Tačiau sėkmingi žmonės visiškai kitaip reaguoja į nesėkmes. Pavyzdžiui, netgi puikūs verslininkai klauso savo vidinio balso, kuris dažnai būna priešingas artimųjų, aplinkinių ar verslo partnerių patarimams. Jie yra sąžiningi sau ir nesistengia savęs apgaudinėti, atkalbėti nuo norų ar tikslų, kuriems jaučiasi sutverti. Jie moka išgyventi begalinio džiaugsmo akimirkas, ramybės ar palaimos ekstazę, nes jie pažįsta savo kūną ir sielą. Beje, tokių ekstazės aprašymų galime rasti šventųjų gyvenimo aprašymuose. Tai yra visiškos vienovės tarp tikrovės ir savojo ,,aš“ išgyvenimas, savasties ribų išplėtimas… Psichologai mano, kad daugumai žmonių yra priežasčių patirti tokias stebuklingas išgyvenimo akimirkas, tačiau daugelis to neatpažįsta, nekreipia dėmesio ir to nesuvokia kaip ypatingai svarbios gyvenimo patirties.

    Savęs pažinimo prasmė. Ar prasminga gilintis į save, kai aplinka kvieste kviečia įvairiems darbams, pramogoms, o gilinimasis į save atima tiek daug brangaus laiko? Štai A. Maslow po ilgų tyrimo metų teigia, kad tik taip galima suvokti tikrąjį savo potencialą. Šis suvokimas mus veda prie ieškojimų tikrojo savo pašaukimo link. Didžiulė bėda, kad daugelis žmonių nepažįsta savųjų poreikių, tarp jų ir saviraiškos. Paprastai pasitenkinama įprastine veikla mažai galvojant apie savirealizaciją. Tas klausimas iškyla tuomet, kai gyvenimo beprasmybė išryškėja visiškai, kai beskonis ir nuobodus gyvenimas užvaldo, o žmogus nesuvokia ir neįvardija ko taip trokšta jo širdis… Blogiausia, kai nubundama pernelyg vėlai ir tuomet su kartėliu suvokiama, kad keisti gyvenimo kryptį jau per sunku. Jau prieš daugelį metų iškilusis Erichas Frommas rašė, kad aktualiausia nūdienos problema tampa abejingumas sau pačiam ir savo paties gyvenimui. Tai skaudi tiesa. Dėl to daugybė žmonių užsimiršimo ieško svaigindamiesi, panirdami į apatiją ar virtualią tikrovę.

    Dažnai ydingas ratas užsisuka renkantis profesinį kelią, kai apsiribojama merkantiliniu paskaičiavimu, bandant nuspėti būsimą perspektyvą darbinėje rinkoje. Baigus studijas, jau būna gaila žmogiškųjų ir finansinių investicijų, todėl stengiamasi to neprarasti. Kad taip neįvyktų, psichologijos mokslininkai pataria savirealizacijos klausimus kelti ankstyvoje paauglystėje. Būtent šioje vietoje labai svarbus yra tėvų požiūris ir sugebėjimas pažinti savo vaikus. Vienų polinkiai išryškėja labai anksti, o tiems, kurie nori išbandyti daug veiklų, patariama leisti bandyti. Mes turime mokyti vaikus užduoti klausimus sau: kaip aš jaučiuosi tai darydamas? Kodėl nepatinka vienas ar kitas užsiėmimas? Ar nepatinka jis tikrai man, ar todėl, kad nėra, pavyzdžiui, geriausio draugo?

    Manoma, kad savirealizacijos poreikį patenkina tik keli procentai žmonijos… Tad ar verta diskutuoti, kaip svarbu žmonėms atrasti savąjį pašaukimą ir atsiliepti į jį visomis jėgomis? Jau vien dėl to, kad vėliau suprastume, ko skauda širdį…

    Virginija Babrauskė

    3 thoughts on “Savirealizacija arba kodėl mums skauda širdį”

    1. Vertas demesio rašinys. Patartina perskaityti kiekvienam, kuris nors kartais pasvarsto apie savo egzistenciją. Tai būtų kaip įvadas į tolimesnes Savęs paieškas.

      A.K.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *