Skip to content

Lėtinis bronchitas

    Lėtinis bronchitas – tai bronchų uždegimas. Bronchų gleivinėje yra mažų plaukelių, vadinamų virpamuoju epiteliu. Jie visą laiką juda ir pašalina iš plaučių dulkes bei kitus svetimkūnius. Jei plaukelių judėjimą sutrikdo per didelis gleivių kiekis arba tabako dūmai, šis mechanizmas nebeveikia. Šiai ligai būdingas sezoniškumas – ji paūmėja rudenį ir pavasarį, kai keičiasi oro temperatūra, drėgmė, vėjas. 

    Liga dažniausiai prasideda vadinamuoju „rūkaliaus kosuliu“. Tačiau netrukus kosulys ima stiprėti, ypatingai fizinio krūvio metu ar patekus iš šiltos patalpos į šaltą. Atkosimos gleivės iš pradžių būna balkšvos, vėliau tampa gelsvomis arba jose net atsiranda kraujo priemaišų. Jei sutrinka aprūpinimas deguonimi, ligonis pradeda dusti, jam skauda galvą, sutrinka širdies veikla, skauda krūtinės ląstos ir pilvo raumenis. Kūno temperatūra dažniausiai išlieka normali. Po ligos paūmėjimo surandėja bronchai, kartais net deformuojasi. Sunku kvėpuoti būna todėl, kad bronchai nebėra elastingi.

    Lėtinio bronchito požymiai:

    • Pamažu stiprėjantis kosulys;
    • Dusulys;
    • Kvėpuojant girdimi karkalai;
    • Ligos pradžioje skrepliai esti gleivingi, o vėliau tampa net pūlingi;
    • Kartais gali pakilti temperatūra.

    Priežastys, sukeliančios bronchitą

    Pagrindinė lėtinio bronchito priežastis – ilgametis rūkymas. Taip pat šia liga dažniau sergama ten, kur didesnis oro užterštumas. Šios ligos atsiradimą taip pat skatina dulkės bei cheminės medžiagos, pvz. tekstilės, vilnos, tabako fabrikuose. Taipogi lėtinis bronchitas gali atsirasti ir kaip kitų ligų padarinys, pvz. plaučių tuberkuliozės ar bronchinės astmos.

    Lėtinio bronchito gydymas

    Visų pirma reikia suskystinti gleivingus skreplius atsikosėjimą skatinančiais vaistais. Vaistų skiriama ir bronchams išplėsti bei paciento kvėpavimui palengvinti. Taipogi verta visiems sergantiems lėtiniu bronchitu daryti specialias kvėpavimo mankštas ir mesti rūkyti bei nevartoti daug alkoholio. Didelio antsvorio irgi derėtų atsikratyti, nes nutukusiems žmonėms ir taip sunku kvėpuoti. Taip pat labai svarbu yra grūdinti organizmą. Ypač gerai plaučius veikia gydymasis klimatiniuose kurortuose, pvz. Palangoje.

    Ar lėtinis bronchitas pavojingas?

    Jis mažina žmogaus atsparumą, tad padidėja polinkis sirgti įvairiomis infekcinėmis ir kitomis ligomis. Ilgainiui gali pakisti plaučių audinys, surandėti, išsivystyti kvėpavimo nepakankamumas. Prisidėjus alergenams gali greičiau išsivystiti bronchinė astma. Tad į gydytoją reikėtų kreiptis, jei kosima keletą savaičių ar atkostima gelsvų ar net kraujingų gleivių bei jeigu kvėpuojant skauda šoną ar krūtinę. Pirmiausia gydytojas ištirs, ar ligonis neserga jokia kita liga, pvz. plaučių vėžiu, tuberkulioze ar plaučių uždegimu. Pacientu gydytojas gali skirti bronchus plečiančių tablečių ar aerozolį.

    4 thoughts on “Lėtinis bronchitas”

    1. Letinio bronchito priezastis – genetiskai silpna kvepavimo taku sistema, kuri veikiant neigiamiems aplinkos faktoriams (dazniems persalimams, oro uzterstumui darbo aplinkoje ir pan) pasireiskia kvepavimo taku uzdegimu. Letini bronchita sekmingai galima gydyti klasikines homeopatijos metodu, skiriant zmogui jo konstitucini (genetini) homeopatini vaista.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *