Skip to content

Ką reikėtų žinoti apie kosulį?

    Rudenį silpnesnės imininės sistemos žmonės dažnai skundžiasi, jog niekaip neišsikapsto iš peršalimo ligų: „užpuola“ sloga, gerklės skausmas, pakyla temperatūra, negana to,  ilgai vargina kosulys. Būtent kosulys sukelia itin daug fizinių sveikatos nepatogumų, todėl reikia žinoti, kaip su juo kovoti.

    Kosulys gali būti dvejopas:

    •  Sausas  kosulys. Šis kosulys vargina  virusinės kvėpavimo infekcijos pradžioje – žmogus neatsikosti. Sausas kosulys gali atsirasti infekcijai patekus į kvėpavimo takus ar įkvėpus šalto oro.

    •  Drėgnas kosulys. Jau atkosėjami skrepliai, su kuriais iš kvėpavimo takų pašalinami ligos sukėlėjai. Drėgnas kosulys gali būti paviršinis ir gilus. Jeigu skrepliai skysti ir jų daug – atsikosima labai lengvai, o jei klampūs ir jų nedaug – kosulys gilus. Drėgno kosulio slopinti nereikia, jis gydomas vaistais (jų skiria gydytojas), skystinančiais susikaupusius skreplius bei lengvinančiais jų atsikosėjimą.

    Būtent varginami sauso kosulio žmonės padaro daugiausiai klaidų. Jei sausas kosulys nepraeina, vis labiau vargina, reikėtų gerti jį slopinančių vaistų, tačiau nevartoti atsikosėjimą gerinančių preparatų. Slopinti kosulį reikia pirmas 5–7 dienas, o jam tapus drėgnu, vartoti vaistų, gerinančių atsikosėjimą.

    Kosulį slopinantys vaistai būna centrinio ir periferinio veikimo. Centrinio veikimo kosulį slopinantys vaistai mažina padidėjusio kosulio centro aktyvumą, periferinio veikimo vaistai slopina periferinių kvėpavimo organų sričių kosulį provokuojančius dirginimo impulsus. Nors vaistai ir nereceptiniai, tačiau kurį konkrečiu atveju vaistą rinktis reikėtų konsultuotis su gydytoju.

    Didžiausia daroma klaida – stengiamasi esant sausam kosuliui paversti jį drėgnu ir geriami tam tikros grupės vaistai, kurie didina skreplių kiekį, skystina gleives. Gydytojai pataria šių vaistų pradėti gerti tik tada, kai išsiaiškinama kosulio priežastis, fiziologija. Tik tada, kai skreplių daug, yra vartojami mukolitikai, nes jie stimuliuoja bronchų liaukų sekreciją, aktyvina virpamojo epitelio judesius, skystina skreplius. Jei gleives skystinančių vaistų geriama varginant sausam kosuliui, šie vaistai patys tampa dirgikliu, erzina kvėpavimo takus, todėl žmogus dar smarkiau kosti.

    Kosulys yra simptomas, į kurį visuomenė reaguoja nepalankiausiai. Sloga tokio neigiamo vertinimo kaip kosulys nesusilaukia. Todėl  žmonės stengiasi kosulį kiek įmanoma greičiau „išgydyti“. Tai klaidingas sprendimas. Kosulys kartais gali tęstis ir kelis mėnesius, tad visuomet pravartu pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.

    Atsikosėjimą lengvina ir žolelių arbatos (pavyzdžiui, čiobrelių arbata, debesylų šaknų nuoviras). Šalpusniai irgi labai lengvina atsikosėjimą, mažina uždegimą, skystina skreplius ir skatina jų išsiskyrimą. Atsikosėti padeda ir pušų pumpurų užpilas ar nuoviras.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *