Skip to content

Jei praradote balsą

    Tikriausiai yra tekę  patirti, ką reiškia po triukšmingo koncerto, šventės ar vakarėlio prarasti balsą arba tiesiog užkimti. Rodos, norėtum garsiau ištarti žodį, tačiau balso klostės tarsi grandine surakintos. Tada imiesi visų  priemonių, kad kuo greičiau atgautum savo garsų skleidimo aparatėlį. Jeigu dažnai prarandate balsą arba jis užkimsta, tarsi nuolat rūkytumėte, atkreipkite dėmesį į patarimus, kurie padės išsaugoti balsą ir suteiks jam sveikatos.

    •  Atkreipkite dėmesį į tai, kokiu balsu kalbate, gal būt, esate įpratę visada kalbėti labai garsiai ir dėl to jūsų balsas nuolatos būna įtemptas. Daug nekalbėkite labai triukšmingoje aplinkoje arba prirūkytoje patalpoje.

    •  Jeigu dažnai prarandate balsą, pasistenkite išvengti stresinių situacijų. Bet koks stresas sukelia spazmus, todėl gydymą ir balso atstatymą pradėkite nuo organizmo bendro atpalaidavimo. Daug nekalbėkite, jeigu esate pavargę ar sergate.

    •  Jeigu balsas užkimo, pasistenkite mažiau kalbėti, juolab šaukti. Prieš svarbų pranešimą suteikite balsui poilsį, t.y. visai nekalbėkite (ypatingai venkite pokalbių telefonu, nes  jie dažniausiai užsitęsia).

    •  Rūkymas vienareikšmiai kenkia balsui – balsas darosi gargždus, nes nuolatinis dūmų poveikis dirgina balso stygas ir sausina gerklės gleivinę. Rūkymas neigiamai veikia visus organus, dalyvaujančius balso formavime, didina plaučių, gerklų ir lūpų vėžio riziką, todėl ilgametę patirtį turintys profesionalūs operos dainininkai niekuomet nerūko.

    •  Balsui kenkia ne tik labai šalti, bet ir labai karšti patiekalai, taip pat valgiai, kuriuose daug acto, riešutai, kurie drasko gerklės gleivinę. Ypatingai venkite labai sūraus maisto – jis didina gerklės paburkimą. Balsui labai kenkia ir gazuotas mineralinis vanduo bei panašūs gėrimai.

     

    •  Kad balsas būtų švarus, organizmui neturi trūkti vandens, todėl  patartina gerti paprastą vandenį, taip pat valgyti žalias daržoves ir vaisius: arbūzus, moliūgus, vynuoges, slyvas, obuolius, kriaušes, persikus, agurkus, pomidorus, papriką. Organizmo troškulį sukelia alkoholio ir kavos vartojimas, todėl negydykite užkimimo alkoholiu. Taip pat stebėkite, kad oras jūsų būste nebūtų labai sausas. Balso sveikatai reikia pakankamai drėgmės.  Įsigykite drėkintuvą, dažniau laistykite kambarinius augalus arba papurkškite vandens į orą tiesiai iš purkštuvo.

    •  Jeigu turite polinkį užkimti, pasistenkite nesušalti. Esant šaltam orui, apsivyniokite kaklą šiltu šaliku. Peršalimo ir uždegiminių ligų profilaktikai grūdinkite gerklę: pradėkite skalauti gerklę kambario temperatūros vandeniu, kurio temperatūrą kasdien mažinkite vienu laipsniu. Dar geriau, jei į vandenį įbersite jūros druskos (1 arb. šaukštelis stiklinei vandens) arba ramunėlių, šalavijų ar jonažolės nuoviro.

    Ir dar. Jeigu ilgą laiką kankina nuolatinis kosulys, kreipkitės į gydytoją ir išsiaiškinkite jo priežastį. Dažnai kosint labai kenčia balso stygos, todėl pajutę artėjantį kosulį gerkite vandenį arba rykite seiles, stengdamiesi jo išvengti.

    1 thought on “Jei praradote balsą”

    1. Pingback: Ko vertas muzikos mokytojo darbas? – Gyvos istorijos

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *