Skip to content

Mitybos patarimai vyresnio ir senyvo amžiaus žmonėms

    Vyresnio amžiaus žmonių mitybos raciono pagrindą sudaryti turėtų angliavandeniai. Tad reikėtų valgyti kuo daugiau kruopų, dribsnių, duonos, makaronų, vaisių ir daržovių. Baltymų organizmui reikia 50 – 60 gramų per dieną. Pagrindinis baltymų šaltinis yra gyvulinės kilmės maistas, žuvis, pupos, žirniai. Riebalai turėtų sudaryti ne daugiau kaip 30% visų jūsų per dieną suvartojamų kalorijų. Be to, reikėtų pasirinkti mažai cholesterolio turinčius riebalus, t.y. augalinės kilmės. Rekomenduojama per dieną moterims suvartoti iki 70 gramų, o vyrams iki 80 gramų riebalų.

    Vyresnio amžiaus žmonėms būtina riboti cukraus kiekį. Rekomenduojama suvartoti iki 50 gramų per parą, t.y. iki 5 arbatinių šaukštelių. Maistinių skaidulų per parą reikėtų suvartoti apie 20 gramų. Ypač jos reikalingos senyvo amžiaus žmonėms. Šių skaidulų šaltiniai yra daržovės, vaisia, kruopos, dribsniai, duona. Maistinės skaidulos reguliuoja žarnyno veiklą, mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje ir riziką susirgti storosios žarnos vėžiu. Jos taip pat būtinos vidurių užkietėjimo profilaktikai.

    Skysčių per parą rekomenduojama suvartoti 2,5 litro. Tačiau žmonėms, sergantiems širdies ligomis ar su dideliu kraujospūdžiu, skysčių suvartojimas apribojamas nuo 1 iki 1,5 litro. Druskos kiekis turi neviršyti 5 gramų per parą, nes didelis druskos kiekis kelia kraujospūdį. Paros druskos poreikį kompensuoja druskos kiekis, esantis duonoje ir kituose maisto produktuose, tad papildomai sūdyti maisto nederėtų.

    Mikroelementų nauda ir rekomenduojama paros norma:

    • Kalcis (Ca) – kasdien su maistu reikėtų suvartoti apie 1 gramą (t.y. 4 stiklinės pieno). Kalcis palaiko kaulų, dantų, stiprumą. Esant šio mikroelemento stokai vystosi osteoporozė. Kalcio yra ne tik pieno produktuose, bet ir citrusiniuose vaisiuose, pupose, žirniuose ir žaliųjų salotų lapuose.
    • Kalis (K) – per parą žmogus turi gauti apie 2 gramus kalio. Kalio trūkumas pasireiškia širdies ritmo sutrikimu, raumenų silpnumu, kartais sutrinka inkstų ir plaučių veikla. Kalio daugiausia yra apelsinų sultyse, bananuose, žaliuose vaisiuose, žirniuose ir bulvėse.
    • Magnis (Mg) – jo trūkumas sukelia širdies ritmo sutrikimus, padidina raumenų dirglumą. Pagrindiniai magnio šaltiniai yra grūdai, žirniai, pupos ir žalios lapinės salotos.
    • Cinkas (Zn) – rekomenduojama parod dozė – 15 mg. Cinko yra mėsoje, kiaušiniuose, žuvyje, kepenyse. Jis reikalingas opoms, žaizdoms gydyti, stiprina imuninę sistemą.
    • Geležis (Fe) – per parą su maistu būtina gauti iki 10 mg geležies, antraip gali vystytis mažakraujystė. Lengviausiai mūsų organizmas pasisavia geležį iš mėsos, bulvių, kepenų ir kiaušinio trynio.

    Vyresnio ir senyvo amžiaus žmonėms taip pat kaip ir jauniems patariama valgyti kuo įvairesnį maistą. Tačiau vyresnieji turėtų rinktis liesesnius produktus, vengti keptų ir sūrių patiekalų bei maisto produktų, turinčių cholesterolio. Taip pat rekomenduojama valgyti šiltą maistą ir vartoti daugiau juodos duonos.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *