Skip to content

Kofeino įtaka mūsų organizmui

    Kofeinas apie kurį galima ganėtinai dažnai išgirsti daug neigiamų atsiliepimų yra vienas iš populiariausių stimuliantų ir jo poveikis žmogaus sveikatai ištyrinėtas daugelyje mokslinių studijų. Anksčiau nuomonė, kad kofeinas ir jo populiariausia vartojimo forma KAVA, yra kenksmingas žmogaus sveikatai, ir jo vartojimas turėtų būti labai stipriai ribojamas arba iš vis atsisakoma šio stimulianto. Dėl šių nuomonių daugelis iš mūsų ilgą laiką lyginome šia medžiagą su tokiais kenksmingais produktais kaip alkoholis ir tabakas.

    Tačiau paskutiniu metu intensyvūs tyrimai sugebėjo įrodyti, kad kofeinas turi daugiau teigiamą įtaką darančių faktorių nei neigiamą. Tuo pačių kitos studijos savo tyrimų rezultatų išvadose rašo, kad kofeinas gali tapti labai efektyvi, atletų pajėgumą didinanti, medžiaga daugelyje sporto šakų, taip pat ši medžiaga daro teigiamą įtaką bendrai organizmo gerai savijautai. Viena 2006 metų studija taip pat patvirtino kofeino teigiamą įtaka žmogaus seksualinio aktyvumo srityje.

    Kava – daugiau sekso?

    Pietvakarių universiteto mokslininkai, tyrinėdami kofeino poveikį žmogaus organizmui, patvirtino, kad ši medžiaga teigiamai įtakoja moterų nusiteikimą seksui. Remiantis mokslininkės Fay Guaracci, PhD pateiktais duomenimis, tyrimų metu moteriškos lyties žiurkėms prieš poravimąsi buvo suleistos kofeino injekcijos ir būtent šios žiurkės greitai po poravimosi buvo vėl pasirengusios sekantiems poravimo aktams. Tuo pat metu kitos žiurkės, kurios šių injekcijų negavo nerodė tokio aktyvumo. Tai, kad toks šių gyvūnų elgesys yra vertinamas kaip bendras ir taikomas visai rūšiai, visi elgesio pokyčiai gyvūnų poravimesi vartojant stimuliantą ir be jo, buvo kruopščiai dokumentuoti ir aprašyti. „Moteriškos lyties gyvūnai gavę kofeino injekciją grįždavo daug greičiau prie savo vyriškos lyties partnerių, ir pasilikdavo su jais tol, kol gaudavo norima seksualinę stimuliaciją.“ sako Guaracci. Taip pat buvo nustatyta, kad moteriškos lyties žiurkės grįždavo pas žiurkes vyriškos lyties su tikslu gauti seksualinę stimuliaciją, o ne bendruomenės instinkto vedamos. Tai buvo galima stebėti iki tokio lygio, kada kofeino gavusios žiurkės netgi vengdavo moteriškos lyties atstovių ir visa laiką praleisdavo su patinais vedamos seksualinių motyvų. Tačiau nors šitie tyrimai ir aiškiai parodo ryšį tarp kofeino vartojimo ir seksualinio aktyvumo žiurkių tarpe, būtų dar ankstoka vertinti kofeiną kaip naują didelį afrodiziaką.

    Pasak Guaracci tokia išvadą daryti yra dar šiek tiek per anksti, kad kofeinas gali teigiamai įtakoti vidutinės moters seksualinį gyvenimą. Vien tas faktas, kad tyrimo metu stebėti gyvūnai gavo kofeiną pirmą kartą savo gyvenime ir niekada jų organizmas nepažinojo šios medžiagos, neleidžia daryti griežtų išvadų apie šios medžiagos pastovų poveikį, bet pasak Guaracci moterys, kurios kofeiną vartoja retai arba iš vis nevartoja, galėtu tikrai išbandyti kofeiną specialiai prieš seksą . Ateityje ruošiamasi pravesti tyrimus ir su gyvūnais, kurie pastoviai gauną kofeiną, tam kad susidaryti objektyvesnę nuomonę apie šios medžiagos pilna poveikių paletę.

    Kofeinas–stimuliuoti sveikatą ?

    Tai, kad kofeino seksualinį poveikį žmogaus organizmui dar reikia įrodinėti ir pravesti ne vieną tyrimą, yra aišku ne tik mokslininkams bet ir paprastiems vartotojams, pačiau poveikis žmogaus sveikatai jau yra tyrinėjamas ne vienerius metus. Tyrimų skaičius jau viršijo 19,000 ir šis skaičius auga. Dėka šių tyrimų yra galimybė , kad 2 mūsų laikų vienos iš sunkiausių ligų bus pažabotos, didinant kofeino vartojimą.

    Mokslininkai galėjo įrodyti, kad kavos vartojimas, žymiai sumažina galimybę susirgti diabetu ar parkinsono liga. Vienų ilgamečių tyrimų metu , kuriuose buvo analizuojami duomenys 126,000 žmonių virš 18 metų, Harvardo universiteto mokslininkai apskaičiavo, kad 2-3 puodelių kavos vartojimas per diena sumažina rizika susirgti diabetu vieno procentinio skaitmens ribose.

    Netgi ir tai kad yra rekomenduojama neviršyti arba riboti kavos vartojimą iki 3-4 puodelių kavos per dieną, tam kad išvengti neigiamų pasekmių žmogaus sveikatai, nesustabdė Harvardo mokslininkų ir jie priėjo išvados, kad padidinta kofeino dozė 4-6 puodeliai kavos per dieną, sumažina diabeto rizika iki 54% vyrų tarpe, ir 30% moterų tarpe. Taip pat rizika susirgti parkinsono liga buvo žymiai sumažinta. Yra pravestos mažiausiai 6 studijos, kurios aiškiai sugebėjo įrodyti, kad kofeino vartojimas riziką susirgti šia liga sumažina net iki 80%.

    Amerikoje vienas iš 625 žmonių suserga parkinsono liga, tuo pat metu rizika susirgti šia liga auga su amžiumi. Dažniausiai šios ligos požymiai pastebimi pas žmones sulaukusius 55 metų

    Kodėl kava yra gerai mūsų sveikatai ?

    Stebėtos, sveikatą teigiamai įtakojančios kofeino savybės, dažniausiai buvo užregistruotos tada, kada kofeinas pateikiamas populiariausioje savo formoje-kavoje. Pastaruoju metu dažnai daroma išvada, kad teigiami poveikiai galimi ne vien dėl paties kofeino, bet ir dėl kavoje esančių kitu sudedamųjų dalių poveikio. Jautrumas insulinui ( kuris yra labai svarbus kovojant su diabetu) gali būti padidintas chinino dėka, kuris yra kavos sudėtyje.

    Taip pat kavoje labai daug sveikatą teigiamai įtakojančių, laisvuosius radikalus naikinančių, antioksidantų. Dažnai galima rasti įvairių mokslininkų tyrimų išvadose tai, kad vidutinio amerikiečio antioksidantų kiekis didžiąją dalimi yra reguliuojamas ir vartojamas kavos pavidalu o ne maisto dėka. Antioksidantai gerina žmogaus sveikatą, taip pat užkerta kelia vėžiui bei širdies ligoms.

    Kavos sudėtyje esančios medžiagos tokios kaip antioksidantai, cholorogeno rūgštys, tocoferolis bei mineralinės medžiagos, kaip magnis, yra labai svarbios diabeto profilaktikoje, kadangi visos šios medžiagos gerina jautrumą insulinui.

    Išvados

    Remiantis čia aprašytais moksliniais tyrimais, galime daryti išvadą, kad kava sveikatai žalos nedaro ir jos vartojimas neatsiliepia mums neigiamais padariniais. Vartojant keletą puodelių per dieną galime netgi pasiekti priešingų rezultatų t.y. teigiamai įtakoti savo sveikatą. Tai, kad anksčiau kava buvo vertinama kaip kenksmingas gėrimas ir prilyginama tabakui ir alkoholiui, šiais laikais visiškai nebeaktualu. Daugelis tyrimų jau seniai įrodė tai, kad teigiamų faktorių yra daugiau nei neigiamų vartojant šį gėrimą. Medicininiai tyrimai, patvirtinę kavos rolę diabeto bei parkinsono ligų profilaktikoje, šneką patys už save. Taip pat įtaka atletų sportiniams rezultatams ir aktyvumui ne karta aprašyta specialioje literatūroje. Naujausiuose tyrimuose jau galime atrasti informacijos apie tai, kad kava gali tapti nauju afrodiziaku- stimuliantu, teigiamai įtakojančiu mūsų seksualinį elgesį ir aktyvumą.

    Taigi atsižvelgiant į visa tai, galima drąsiai sakyti, kad vartodami kavą darome gerą įtaką savo sveikatai.

    2 thoughts on “Kofeino įtaka mūsų organizmui”

    1. kava nera kenksminga geriant ja saikingai ypac ryte, butinai gerti is ekspress aparato, nes ten atsiskiria kenksmingos medziagos, puodelyje uzplikinus jos islieka, be to padaryti tyrimai-tad mes uz saikinga gera kava!

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *