Skip to content

Gripo virusas užklumpa netikėtai

     

    Rudenį ir žiemą pasireiškiančius negalavimus – slogą, čiaudulį, gerklės skausmą, nedidelius galvos skausmus, šiek tiek pakilusią temperatūrą – žmonės dažnai įvardija kaip prasidėjusį  gripą. Tačiau  tai yra tik  įvairių bakterijų ir virusų sukeltas viršutinių kvėpavimo takų uždegiminis susirgimas. Ir visai kas kita yra gripas.

    Gripas – užkrečiama kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusai. Ši liga pasireiškia kasmet vėlyvą rudenį ir ankstyvą žiemą, ir plisdama apima dideles įvairaus amžiaus žmonių grupes. Gripo virusas pažeidžia nosies, ryklės gleivinę, plaučius. Virusą perduoda sergantis gripu žmogus kosėdamas, čiaudėdamas, kalbėdamas.  Galima užsikrėsti ir per aplinkos daiktus: prisilietus prie durų rankenos, ant kurios yra gripo virusų, o po to palietus savo nosį ar burną. Gripas pasireiškia staiga pakilusia aukšta temperatūra, šaltkrėčiu, stipriu galvos ir raumenų skausmu, sąnarių maudimu, kartais varginančiu sausu kosuliu. Sloga ir kosulys paprastai atsiranda po dviejų ar trijų dienų.

     

    Gripo profilaktika kainuoja gerokai pigiau nei ligos gydymas, todėl reikia stengtis išvengti ligos ir visais įmanomais būdais stiprinti organizmo imuninę sistemą. Stiprus organizmas „susidoroja” su gripu per dvi tris  dienas.

    Dažnai plaukite rankas (ypač prieš valgį). Plaunant rankas apsisaugoma nuo tiesioginio ir netiesioginio kontakto su gripo virusu. Tiesioginis kontaktas – tai galimybė „pasigauti“ virusą sveikinantis su sergančiam žmogumi, kuris prieš tai lietė savo burną ar nosį arba čiaudėjo, kosėjo prisidengdamas burną delnu. Netiesioginis kontaktas – tai galimybė „pasigauti“ virusą liečiant durų rankeną, vandens čiaupą, panaudotą nosinę ar kitus daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis gripu žmogus.

    Tinkamai naudokitės vienkartinėmis nosinėmis. Gripo virusas kurį laiką gali išgyventi ant aplinkos daiktų arba rankų. Užsikrėsti gripu galima nuo sergančio žmogaus šviežiai panaudotų vienkartinių ar daugkartinių nosinių arba rankų.

    Užsidenkite nosį ir burną, kai kosėjate ar čiaudite. Gripo virusas su iščiaudėtais ar iškosėtais lašeliais ore sklando atstumu iki vieno metro, todėl užsikrėsti gripu galima esant arti sergančio žmogaus, kuris kosėja ar čiaudi neužsidengęs nosies ir burnos.

    Jei neturite po ranka nosinės, kosėdami ar čiaudėdami užsidenkite burną ir nosį  drabužio rankove. Jeigu neturite rankose nosinės ir matote, kad nespėsite jos surasti, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę. Geriausiai tam tinka alkūnės linkis. Taip užkirsite kelią virusui plisti oru ir rankomis. Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas.

    Jeigu susirgote gripu – neikite į darbą, pasilikite namuose. Sergantis žmogus platina gripo virusą penkias – septynias dienas nuo ligos simptomų atsiradimo. Rekomenduojama pasilikti namuose, vos tik pajutote pirmuosius gripo ar peršalimo simptomus. Taip apsaugosite savo įstaigos darbuotojų kolektyvą nuo plintančio viruso.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *