Skip to content

Jei namuose įsiveisė pelėsis

    Jūsų namuose pelija sienos, langai, lubos? Jaučiate nemalonų kvapą? Vadinasi,  įsiveisė pelėsis, kuris ne tik gadina gyvenamąją aplinką, bet atsiradęs patalpoje yra ir potencialus kvėpavimo takų, alergijos, astmos ar kitų ligų sukėlėjas. Reikia pasirūpinti kuo greičiau atsikratyti nepageidaujamo įnamio.

    Pelėsių grybeliai – tai mikroskopiniai augalai  parazitai. Jų sporos, kaip ir žiedadulkės, pernešamos oru. Pelėsiai susiformuoja kolonijomis ant drėgnų lapų, kelmų, senų medžių, drėgnose ir šiltose patalpose. Pamiršti maisto produktų likučiai po keleto dienų pasidengia voratinkliniu grybienos sluoksniu, pašerpetojusiu baltais, pilkais, žaliais ar juodais plaukeliais. Blizgančiose plaukelių viršūnėse gausu subrendusių sporų. Pasitaikius  tinkamoms sąlygoms, per kelias valandas sudygsta ir greitai išaugina naują pelėsių koloniją. Jie ne tik sugadina daug maisto produktų, bet į aplinką išskiria ir nuodingų, sveikatai pavojingų medžiagų,  yra įvairių mikozių sukėlėjai.

    Įprasta manyti, kad pelėsiai labiausiai kenkia būstui: darko apdailą, mažina konstrukcijų atsparumą. Pastaruoju metu įrodyta, kad pelėsių išskiriamos medžiagos gali kenkti sveikatai, pažeisti beveik visas žmogaus ir gyvūno organizmų sistemas. Net nedideliais kiekiais su oru ir maistu į organizmą patekusios pelėsių gaminamos nuodingos medžiagos (mikotoksinai) palengva sukelia įvairias pradinėje stadijoje sunkiai diagnozuojamas ligas.

    Norint panaikinti pelėsius, reikia šalinti kondensacinę drėgmę. Ji namuose atsiranda ir dėl laistomų gėlių, ir dėl to, kad vidaus patalpose skalbiama, džiovinama, gaminamas maistas, drėgmė padidėja net senus medinius langus pakeitus plastikiniais.

    Kovojant reikia nustatyti pelėsio atsiradimo vietas ir priežastis, panaikinti drėgmę. Jos šaltiniai gali būti stogai ir vandentiekio sistemos pratekėjimai, sienų įlūžimai, įtrūkimai, vandens kondensavimasis ant vamzdynų ir metalinių konstrukcijų, vidinės drėgmės šaltinai, prastas šildymas, nuolatinės optimalios temperatūros neužtikrinimas, netinkamas vėdinimas, drėgmės kondensavimasis ant šaltų paviršių.

    Patalpas reikia vėdinti keletą kartų per dieną, ypač virtuvę, dar geriau – kas valandą. Kad nepelytų vonios sienos ir lubos, patartina nakčiai palikti praviras vonios duris – tuomet iš patalpos geriau išsisklaido garai ir šiluma.

    Pelėsiai intensyviai auga tamsoje, todėl rūsyje, vonioje, tualete rekomenduotina įvesti nors ir minimaliai degančią šviesą. Svarbu apgenėti arti pastato augančius medžius, nes jie nepraleidžia saulės šviesos – tuomet  pagerės vėdinimas. Prakiurę ar užsikimšę lietaus nutekamieji vamzdžiai  teikia pelėsiams reikalingą drėgmę.

    Dideles pelėsių vietas tinkamai gali panaikinti specialistai, nes šiam darbui jie naudoja chemines medžiagas, kuriose yra chloro. Tai sveikatai kenksminga medžiaga, todėl alergiški, jautrūs žmonės, sergantys astma ar kitomis kvėpavimo ligomis, turėtų būti atsargūs – naikinant pelėsius stengtis nebūti patalpoje.

    Komentaras

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *